• Jarek Mixer Mikołajczyk

Druga dekada Offeliady rozpoczęta

Kiedy Piotr Wiśniewski organizował pierwszy Festiwal Offeliada, trudno było jeszcze przewidywać jak pomysł się przyjmie i czy się rozrośnie. Dziś możemy już powiedzieć, że jest to jeden z ważniejszych kameralnych festiwali kina niezależnego w kraju. To swoiste święto Kina po raz kolejny rozpoczęła wystawa Po Offowej stronie Gniezna.

Wernisaż Wystawy fotografii Krzysztofa Krawczyka zatytułowana Strefa Ciszy był pierwszym oficjalnym aktem tegorocznej Offeliady.

Zdjęcia wykonane między innymi w Zonie Prypeć – Czarnobyl zapoczątkowały serię. Autor odwołuje się w uzasadnieniu tematu, do tego, że każdy szuka takich sfer i przestrzeni pewnego wyciszenia. Wystawa jest wyraźnie podzielona na fotografie barwne i czarno-białe. Część zdjęć czarno-białych, Krawczyk wykonał swoim pierwszym cyfrowym aparatem, testując filtry i kwestie szumów. Mocne kontrasty, malowanie układem chmur i przestrzenią planów sprawiają że, choć kadry utrwalone przez Krawczyka wpisują się w temat strefa ciszy, są niezwykle dynamiczne. Biuro festiwalowe rozpoczęło prace na długo przed otwarciem wystawy. To jednak wernisaż był tym momentem kiedy padł pierwszy klaps XI Offeliady.

Gości przywitał Piotr Wiśniewski – dyrektor festiwalu a symboliczny klaps wykonany został przez prezydenta Gniezna. Po wernisażu odbyły się dwa pokazy specjalne: Wściekłość Braci Węgrzyn oraz Diversion End – Rockzeline Wild Studio połączone spotkaniami z twórcami filmów. Jutro od rana pokazy konkursowe a potem spotkania, pokazy specjalne i koncerty.

program offeliad

Jarek Mikołajczyk

 

Tagi: Offeliada Krzysztof Krawczyk Piotr Wiśniewski