• Jarek Mikołajczyk

Romek Puchowski w Stodółce Matylda

Stodółka bluesowa Matylda to jedno z ciekawszych zarówno kulturowo jak i socjologicznie miejsc na mapie kultury okolic Gniezna. W Borzątwi grają dzięki właścicielom Stodółki niezwykle ciekawi artyści - głównie - choć nie tylko bluesowi. Tym razem już 11 stycznia fantastyczny gitarzysta - Romek Puchowski zagra tu bluesa z Delty.  

“Romek Puchowski – muzyk, kompozytor, free-styler, wirtuoz gitary DOBRO i techniki slide. Wszechstronna muzyczna osobowość, harmonijnie łączy w swojej twórczości tradycję i nowoczesność. Twórca i lider alternatywnej formacji Von Zeit. Jego solowe koncerty to totalny, przepełniony pozytywną energią performance. O jego występach recenzenci piszą: „Mistrz przemówił!”, „Kosmos, zjawisko, geniusz”, „Puchowski to potęga!”.

Brał udział w prestiżowym projekcie koncertowym „Mistrzowie gitary”, prezentującym najwybitniejszych polskich gitarzystów. Album jego formacji Von Zeit „Ocieramy się” został uznany za jedną z najlepszych płyt rockowych roku 2008.

Romek Puchowski współpracuje m.in. Martyną Jakubowicz, Tymonem Tymańskim, berlińskim perkusistą Michaelem Maass, z harmonijkarzem Keithem Dunnem z Bostonu, wirtuozem gitary, Nickiem Katzmanem oraz legendą harmonijki ustnej, Sugarem Blue, znanym ze współpracy m.in. z Rolling Stones czy Frankiem Zappą.

Jego ostatnia płyta Romek Puchowski „FREE”, ukazała się w marcu 2013 roku. Album zebrał świetne recenzje, piosenka „Jurata” trafiła na Listę Przebojów Trójki. Utwór „Big Bad Brother” znalazł się w półfinale światowego konkursu International Songwriting Competition w USA, w jury którego zasiadają takie znakomitości jak m.in. Tom Waits.

W styczniu 2015 koncertował w Memphis, na słynnej Beale Street. Odbył fascynującą podróż przez Deltę Mississippi, śladami takich mistrzów jak Son House, Charley Patton, Robert Johnson, podczas której m.in. zbierał inspiracje i komponował. Owocem tego przedsięwzięcia jest kilkanaście autorskich pieśni, które znajdą się na najnowszym albumie Romka Puchowskiego.

W tegorocznym plebiscycie Blues Top został wybrany gitarzystą roku. W czerwcu wystąpił gościnnie w Filharmonii Szczecińskiej im. Mieczysława Karłowicza z legendarną Niibori Guitar Orchestra z Japonii.” Tyle znajdujemy na stronie internetowej artysty. 

Romek Puchowski w Stodółce bluesowej Matylda zagra 11 stycznia o 20.00. Bilety 40 zł.

poleca Jarek Mixer Mikołajczyk