• opr. Mixer

Piast TOTAL WAR

„Piast TOTAL WAR” – nazwa, która mówi wszystko o nowej wystawie w gnieźnieńskim Muzeum! Okres początków państwa polskiego to czasy nieustannych wojen. Nic dziwnego, że tak ogromne znaczenie miała wtedy armia i wszystko, co było z nią związane. O tym właśnie opowie nowa wystawa, która 20 października o godz. 12.00 otwarta zostanie w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. 

Władcy wczesnośredniowieczni, nie tylko Piastowie, traktowali swoje wojska i wojnę jako jedno z najważniejszych narzędzi polityki – zarówno wobec sąsiadów, jak i wewnątrz swego kraju. Nic więc dziwnego, że w okresie wczesnego średniowiecza wojna była stanem ciągłym. Dla Piastów były to czasy znaczących zwycięstw, choć przytrafiały się im też porażki. O tym, jak wyglądała ta pierwsza polska armia: jak była zorganizowana, jaką bronią walczyła, przeciwko komu i w jaki sposób – opowiadać będzie wystawa „Piast TOTAL WAR. Wojskowość w Polsce wczesnopiastowskiej”.

Na wystawie zaprezentowanych zostanie prawie 150 zabytków pochodzących głównie z okresu od X do XII w. – z ziem wchodzących niegdyś w skład monarchii wczesnopiastowskiej. Przyjechały one do Gniezna z ponad 20 muzeów oraz instytucji naukowych z całego kraju. Zabytkom towarzyszy opowieść o Niemirze – fikcyjnym woju Bolesława Chrobrego, który przeszedł długą drogę: od prostego tarczownika, do jednego z najbliższych władcy dowódców pierwszego polskiego króla. Autorem tekstu jest Maciej Lewandowski, dotychczas bardziej znany jako autor powieści grozy. Poszczególne etapy życia Niemira ilustrują fotografie prezentujące go w kolejnych etapach życia. W rolę owego bohatera wcielili się: Igor Górewicz, jeden z kuratorów wystawy, wraz ze swoimi synami. Autorem zdjęć jest Marek Kalisiński, fotografujący m.in. sylwetki odtwórców wczesnego średniowiecza. Wystawę wzbogacają również grafiki inspirowane ikonografią wczesnośredniowieczną, których twórcą jest artysta-plastyk Roch Hercka. Pomimo iż tematyka wystawy nie wydaje się zbyt kolorowa, ekspozycja będzie barwna, jak zapewniają twórcy – tak jak barwne było wczesne średniowiecze,  przynajmniej w ujęciu z ówczesnych miniatur ozdabiających kroniki. 

Wystawa przygotowywana jest przez Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie we współpracy z Muzeum Archeologicznym Środkowego Nadodrza w Świdnicy. W jej realizację zaangażowani są m.in.: pięcioosobowy zespół kuratorski, autorzy grafik, tekstów, fotograficy oraz zespół pracowników gnieźnieńskiego Muzeum. Czy ich wysiłki przyczynią się do powstania interesującej ekspozycji? Tego dowiemy się po 20 września.

Czaszka ze zbiorów Muzeum Diecezjalnego w Płocku

Wystawę będzie można oglądać w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie do 21 czerwca 2020 r. Od lipca 2020 r. prezentować ją będzie Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza w Świdnicy.

materiał mppp

Tagi: Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie Muze Środkowego Nadodrza