• Jarek Mikołajczyk

Narodowe czytanie w Gnieźnie

Narodowe czytanie to akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej, której obszerne fragmenty odczytywane są publicznie, również w środkach masowego przekazu. Przedsięwzięcie to zapoczątkował Prezydent Polski Bronisław Komorowski, w 2012. Głośne czytanie fragmentu „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza miało uświetnić 200-lecie wyprawy Napoleona na Rosję. Opisany przez wieszcza ostatni zajazd na Litwie, był akcentem mających nawiązać do tamtych czasów.

Pomysłodawcy pragnęli, by literatura narodowa nie była tylko przedmiotem nauczania szkolnego, ale stała się obecna w szeroko rozumianym życiu społecznym.

Tegoroczne czytanie to już ósma odsłona akcji. Dotychczas pozwoliła ona zapoznać się z twórczością takich autorów jak: Fredro, Sienkiewicz, Wyspiański czy Żeromski.

W nawiązaniu do liczby dotychczasowych Narodowych Czytań organizatorzy mają możliwość wyboru jednej z ośmiu proponowanych nowel.

Gniezno postawiło na „Katarynkę” Bolesława Prusa.

Siódmego września od godz. 9:45 do wspólnego czytania zapraszać będą przechodniów dźwięki akordeonu. Tak muzyka w wykonaniu Miłosza Dziurleji zainicjuje wydarzenie i będzie towarzyszyć publiczności w trakcie całej imprezy. Pierwszy ustęp noweli odczyta Michał Frydrych z Centrum Aktywności Społecznej Largo przed pomnikiem Bolesława Chrobrego na deptaku. Kolejne fragmenty przeczytają znakomici goście już w jednej z sal Starego Ratusza.

Ponieważ bohaterką noweli jest niewidoma dziewczynka, kilka części „Katarynki” zostanie zaprezentowanych przy pomocy języka migowego, a także języka Braille'a. Organizatorzy za sprawą tych zabiegów mają nadzieję zwrócić uwagę na różne możliwości czytania i odbierania słowa pisanego.

Kolejnym punktem spotkania będzie wykład dr Pauliny Gołaskiej z GSW Milenium nt. Egalitaryzm sztuki, czyli o twórczości osób z niepełnosprawnością. Na co dzień dr Gołaska prowadzi zajęcia z zakresu pedagogiki specjalnej i psychologii.

Na koniec proponujemy publiczności wysłuchanie kilku fragmentów noweli z zasłoniętymi oczami. Chodzi o uwrażliwienie mieszkańców Gniezna na problemy osób z niepełnosprawnościami.

Jak co roku można będzie otrzymać okazjonalny stempel z logo Narodowego Czytania. Wato zatem zaopatrzyć się w egzemplarz „Katarynki” Bolesława Prusa.

materiał prasowy

rganizatorzy:

Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu,

Filia w Gnieźnie

Gnieźnieńska Szkoła Wyższa Milenium

Organizacja Turystyczna Szlak Piastowski

Largo Centrum Aktywności Społecznej

Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna

Urząd Miasta Gniezna

Starostwo Powiatowe w Gnieźnie