• Jarek Mikołajczyk

Turniej Wojów w Grzybowie

17-18 sierpnia VI Grzybowski Turniej Wojów. Rezerwat Archeologiczny Gród w Grzybowie. Wstęp bezpłatny. Turniej Grzybowski to dwudniowe wydarzenie o charakterze edukacyjno-rekonstruktorskim, spotkanie historii i współczesności w 1000-letnim grodzie założonym przez legendarnego przodka Mieszka I. Tradycja organizacji Turnieju sięga 2001 roku. 


Zapraszamy do udziału w prezentacjach i animacjach historycznych, przy wykorzystaniu sprawdzonej wiedzy historycznej, rekonstruowanej przez znakomitych specjalistów – archeologów, historyków, rekonstruktorów historycznych i animatorów (ponad  500 wykonawców!). W programie pokazy życia rodzinnego, obozowego, prezentacja zajęć i rzemiosł, które już dawno zaniknęły. Przestrzeń grodu staje się wielką salą edukacyjną gdzie trwa wyjątkowa lekcja historii. 
Lestko to legendarny protoplasta Mieszka I – grzybowski gród swoimi początkami sięga czasów właśnie Lestka dziadka Mieszka. Dla przywrócenia pamięci o Lestku jego imieniem nazwano jeden z największych dębów rosnących na grzybowskim grodzie. Dąb będący pomnikiem przyrody przypomina nam, iż w minionych czasach przyroda odgrywała bardzo ważną role w życiu człowieka.
To o koronę Lestka będzie się toczył tegoroczny Turniej!

WSPÓŁORGANIZATORZY:
Powiat wrzesiński
Burmistrz Miasta i Gminy Września
Wiejskie Stowarzyszenie ,,Szansa" Grzybowo

materiał prasowy

Tagi: Muzeum Pierwszych Piastów