• Jarek Mikołajczyk

W marcu jak w garncu - bogaty program w Bibliotece

W Tłusty Czwartek, odbyła się konferencja prasowa w Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna, ale animatorzy i kustosze z Biblioteki zapewniają, że cały marzec będzie smakowity i  pożywny, choć  – w przeciwieństwie do pączków i faworków – nieszkodliwy dla figury. Na czytelników czekają w marcu same delicje: odbędzie się III Ogólnopolskie Czytanie Jeżycjady. Opowiemy o naszej nowej sztandarowej akcji Całe Gniezno Czyta Dzieciom. Pokażemy Kącik Malucha, który czeka na najmłodszych czytelników (a na który na pewno z utęsknieniem czekali czytający rodzice). Marzec spędzimy też poetycko i teatralnie, bo są ku temu ważne powody – Światowy Dzień Poezji i Międzynarodowy Dzień Teatru. 

 

Ogólnopolskie Czytanie Jeżycjady: 4-28 marca

Wszystkich miłośników twórczości Małgorzaty Musierowicz zapraszamy na III edycję Ogólnopolskiego Czytania Jeżycjady, która odbędzie się od 4 do 28 marca
w gnieźnieńskiej Książnicy. Z tej wyjątkowej okazji filie przygotowały wiele ciekawych akcji i wydarzeń poświęconych najsłynniejszej wielkopolskiej rodzinie Borejków.

W Filii nr 1 przy ul. Kruczej 3 powstanie instalacja frontonu kamienicy przy ulicy Roosevelta 5 na poznańskich Jeżycach, zaś uczestnicy warsztatów plastycznych wykonają portrety uwielbianych bohaterów Jeżycjady. Z kolei Filia nr 9 na os. Orła Białego 18 przygotowała konkurs wiedzowy, zaś czytelnicy Filii nr 1 oraz 2 przy ul. Staszica 12a wezmą udział w głośnym czytaniu wybranych tomów popularnego cyklu. Ponadto na bibliotecznym profilu FB, przeprowadzony zostanie plebiscyt na "Najlepszy tom Jeżycjady", zaś miłośnicy serii odwiedzający wydarzenie pn.: „Moja przyjaźń z Jeżycjadą”, będą mogli podzielić się historią swojej czytelniczej fascynacji.

Światowy Dzień Poezji: 21 marca

Słowa mają moc. Te, które mówią do nas wierszem - szczególnie. Coraz częściej jednak zdajemy się o tym zapominać. W gonitwie dnia codziennego nie starcza już czasu na zachwyt nad wierszem. 21 marca obchodzimy Światowy Dzień Poezji. Nie może być lepszej okazji na przypominanie o jednej z najpiękniejszych dziedzin twórczości ludzkiej.

Z tej okazji w Bibliotece Głównej, przy ul. Mieszka I 16, Filii nr 1, a także Filii nr 9 zaprezentujemy publikacje gnieźnieńskich poetów, a połączeniem łakoci
i subtelności liryki będzie akcja „Poezja na dzień dobry!” przygotowana w Filii nr 2 przy ul. Staszica 12a. Czytelników zapraszamy także do zabawy pod dyktando Panów Tuwima, Brzechwy oraz Miłosza podczas zajęć przygotowanych w Wypożyczalni dla Dzieci przy ul. Mieszka I 15 i w Filii nr 2. Z kolei o nowych formach liryki, czyli slamie poetyckim, spoken wordzie i jazz poetry opowie Paweł Bąkowski. Na prelekcję pn.: „Poezja mówiona” zapraszamy tego dnia o g. 17.00 do czytelni Biblioteki Głównej.

Międzynarodowy Dzień Teatru: 27 marca

Pamiętając o Światowym Dniu Poezji, nie mogliśmy pominąć Międzynarodowego Dnia Teatru. Tym bardziej, że jest to doskonała okazja do interesujących interakcji
tej dziedziny sztuki z przestrzenią biblioteczną.

Przez cały marzec w Filii nr 2 przy ul. Staszica 12a prowadzona będzie akcja czytelnicza „Kanapulek”, nawiązująca do twórczość wybitnej poznańskiej pisarki i pedagog Emilii Waśniowskiej, której towarzyszyć będzie niepowtarzalna instalacja. Z kolei 27 marca filię odwiedzi „Pan Kuleczka” - postać obowiązkowa i doskonale znana rodzicom i ich dzieciom. W bajkową postać wcieli się poznański aktor Piotr Witoń. Ponadto tego dnia będzie można zainsprować się twórczością poetycką Sławomira Kuczkowskiego, wybitnego gnieźnianina, m.in. twórcy Teatru Wizji i Medytacji „Czerwona Główka”, zaś najmłodszych w podróż po świecie teatru i bajek zabiorą jeszcze bibliotekarze Wypożyczalni dla Dzieci przy ul. Mieszka I 15. Będzie można także skorzystać z książkowych poleceń i zabrać do domu jedną z prezentowanych biografii aktorów teatralnych (Biblioteka Główna) lub publikacji na temat historii teatru (Filia nr 1).

Całe Gniezno Czyta Dzieciom

„Cała Polska Czyta Dzieciom” – tej akcji nie trzeba nikomu przedstawiać, bo to już uznana marka, także w Gnieźnie. Od tego roku będziemy jednak prowadzić ją w nowej odsłonie – jako „Całe Gniezno Czyta Dzieciom”. Ten czytelniczy projekt skierowany jest do najmłodszych gnieźnian i placówek edukacyjnych. Jego cel to podnoszenie kompetencji czytelniczych i komunikacyjnych dzieci i młodzieży oraz kształtowanie postaw związanych z edukacją alternatywną. Słowem, będziemy uczyć kreatywności, oryginalności i nietuzinkowego spojrzenia na świat. W ramach akcji przedszkolaki i młodzież szkolna będą spotykać się na warsztatach, zajęciach animacyjnych, a także z ciekawymi mieszkańcami naszego miasta. Naszym marzeniem jest wychować czytelniczy narybek i rozbudzić apetyt na czytanie u najmłodszych.

Kącik Malucha

Najmłodsi czytelnicy od zawsze są mile widziani w naszych bibliotecznych progach. Teraz jednak mamy dla nich wyjątkowe, własne miejsce. W filii nr 2 przy ul. Staszica powstał Kącik Malucha. W przestrzeni biblioteki wygospodarowaliśmy miejsce przeznaczone tylko dla najmłodszych. Urządziliśmy je tak, by mogły interesująco i bezpiecznie spędzić czas. Jest kolorowy dywanik, mebelki, pluszowe zabawki, gry edukacyjne, materiały plastyczne i przede wszystkim książki. A dla najmłodszych pociech przygotowaliśmy kojec z zabawkami. W czasie, gdy maluchy będą zajęte w kąciku, rodzice i opiekunowie bez pośpiechu mogą wybrać lekturę dla siebie, poczytać lub przejrzeć książki z działów „Bobas”, „Pierwsze czytanki” czy „Bajki pomagajki”.

 

Liczymy, że Kącik Malucha skłoni rodziców małych dzieci do częstszych odwiedzin w bibliotece. Skorzystają na tym i rodzice, i dzieci. Nawet niemowlę może mieć kartę biblioteczną – bo to paszport do niezwykłego świata książek.

opr. Tymoteusz.

Tagi: Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna