• Kamila Arya Kasprzak - Bartkowiak

Tymański/Ciechowski albo polemika mistrzów

Oboje mają już swoją pozycję w historii polskiej muzyki, choć pierwszy z nich nadal dokłada do niej kolejne dzieła, a drugi po śmierci stał się niezaprzeczalnie legendą. Znakomici tekściarze i instrumentaliści, a prywatnie przyjaciele, gdzie dziś Tymon Tymański sięga po dorobek Grzegorza Ciechowskiego.

O tym co wyszło z tej artystycznej inicjatywy, będzie można się też przekonać w Gnieźnie, a dokładnie 23 marca (sobota) o godz. 20.00 w Klubie Muzycznym Młyn. Pewne natomiast jest to, że Tymański przypomni utwory Ciechowskiego i jego zespołu Republika, które weszły już do kanonu polskiego rocka, a także zaprezentuje własne, inspirowane twórczością tczewskiego artysty.

Co ciekawe, przedsięwzięcie Tymański/Ciechowski, nie jest kolejnym koncertem z cyklu „tribute to”, lecz raczej sentymentalną podróżą do czasów młodzieńczej fascynacji. Poza tym ścieżki życiowe Tymańskiego i Ciechowskiego wielokrotnie się przecinały, ale nigdy nie doszło do współpracy pomiędzy wykonawcami. I w końcu też Tymon był swego czasu liderem zespołu Nowe Sytuacje, który składał się z byłych muzyków słynnej Republiki, więc z tego powodu też często i chętnie zapraszany bywa na doroczny koncert poświęcony jego przyjacielowi, który organizuje toruński klub Od Nowa.

A co usłyszymy w Gnieźnie? Po jakie utwory Obywatela GC i jego niezapomnianej Republiki sięgnie Tymański? Jak je zaaranżuje i czy przypadną publiczności do gustu? O tym będzie można przekonać się najlepiej kupując bilet na marcowy występ tradycyjnie w Młynie lub studiu Fotostube przy Zielonym Rynku. Przedsprzedaż 35 zł/w dniu koncertu 45 zł.

Kamila Kasprzak-Bartkowiak

Tagi: Klub Muzyczny Młyn Tymon Tymański