• Start
  • Zapowiedzi
  • Wystawa dźwięczna jak żadna - Hit w MPPP - dzisiaj 15.00
  • Jarek Mikołajczyk

Wystawa dźwięczna jak żadna - Hit w MPPP - dzisiaj 15.00

Muzyka. Czy można ją pokazać na wystawie? Pytanie, na które odpowie być może najbliższa wystawa Muzeum Początków Państwa Polskiego. Na pewno jeśli jest możliwym pokazanie znaczenia, dźwięków, brzmień i rytmów czasów powstawania polskiej państwowości to wystawa przygotowana przez Stanisława Mazurka, Magdalenę Robaszkiewicz i doktorów Annę Jabłońską z Instytutu Historii Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego z Kielc i Tomasza Janiaka z MPPP będzie takim wydarzeniem. W zagadnieniu muzyki polskiej i jej początków najprawdopodobniej to ekspozycja bez precedensu. Zobaczyć będzie można rzecz jasna przede wszystkim repliki instrumentów, będzie można zobaczyć też muzyczne znaleziska archeologów z wielu muzeów w Polsce, ale przede wszystkim usłyszeć dźwięki, korzystając ze specjalnej aplikacji. Wystawa. która planowano otworzyć 15 lutego zostanie otwarta w niedzielę 17 lutego o godzinie 15.00. Przesuniecie wynika z ogłoszenia Żałoby Narodowej. 

 

W tworzeniu ekspozycji „Kultura muzyczna w początkach państwa polskiego” pomagali uznani muzycy tacy jak choćby Maciej Rychły, pomysłodawca ruchu tzw. zielonej fali w latach 80. XX wieku, współtwórca zespołu Kwartet Jorgi – sięgającego do polskiej muzyki korzeni.

 

Sporą część wystawy stanowić będą wspomniane już rekonstrukcji instrumentów z kolekcji Stanisława Mazurka. Będzie to w temacie początków polskiej kultury muzycznej niezwykle eksperymentalna ekspozycja, problemem, z którym zmierzyli się twórcy tej wystawy jest brak źródeł nie tylko pisanych dotyczących zagadnienia. - Na wystawie przedstawimy najnowsze wyniki badań nad średniowiecznym instrumentarium, realizowanych przez naukowców, muzealników i odtwórców historycznych. Znajdą się na niej artefakty archeologiczne związane z kulturą muzyczną wypożyczone z kilkunastu muzeów w Polsce oraz nieprezentowana wcześniej kolekcja rekonstrukcji instrumentów ze zbiorów Stanisława Mazurka. – powiedziała Magdalena Robaszkiewicz kurator wystawy.

Podczas konferencji prasowej twórcy wystawy przybliżyli jej założenia. – To co pokazuje to rekonstrukcje instrumentów znalezionych przez archeologów, ale też sięgam do ilustracji z średniowiecznych ksiąg. Instrumenty – rekonstrukcje z mojej kolekcji to baza tego co pokazuję, ale nie wszystkie wykonałem sam – dodaje Stanisław Mazurek współautor wystawy. – Wśród pokazanych rekonstrukcji znalazły się między innymi instrumenty, które Stanisław Mazurek odtwarzał na podstawie kafli średniowiecznych z naszej kolekcji – uzupełniła Magdalena Robaszkiewicz. – Wystawa już dziś budzi spore zainteresowanie ekspertów i pasjonatów nie tylko z naszego kraju. – dodał Tomasz Sonowski odpowiedzialny za promocję MPPP.

Tej wystawy po prostu nie można przegapić. Ekspozycja czynna będzie do 1 września 2019 roku.

Jarosław Mikołajczyk

 

Tagi: Muzeum Początków Państwa Polskiego