• Jarek Mikołajczyk

Firlej - Mikołaj Woźniak i nowa grupa taneczna

Mikołaj Woźniak jedyny w tym momencie dudziarz gnieźnieński, który kontynuuje tradycje Leona Galińskiego znany jest też ze swej działalności na polu muzyki dawnej. Dziś podczas konferencji prasowej w Miejskim Ośrodku Kultury informował o utworzeniu nowej grupy w ramach swojej działalności w MOK-u. - Mikołaj Woźniak, pojawił się w przestrzeni MOK-u ze swoimi pomysłami mniej więcej rok po tym jak zostałem dyrektorem Ośrodka, i tak od tego czasu współdziałamy, a ta nowa inicjatywa jako nowa propozycja MOK-u wydaje się atrakcyjna, zwłaszcza, ze w naszej ofercie jest trochę propozycji o charakterze historycznym – powiedział nam Dariusz Pilak.

O samej grupie Firlej mówił już Mikołaj Woźniak wraz z instruktorką tańca Iwona Piechocką Jóźwiak. - Wydaje mi się, że taka grupa ma w Gnieźnie spore szanse, bo co najmniej dwie duże imprezy w mieście czekają na taki zespół. Zespól tańców dawnych spokojnie może być częścią Międzynarodowego Dnia Tańca, ale tez na taka formacje jest spore zapotrzebowanie na największej gnieźnieńskiej imprezie historyczno-turystycznej jaką jest Koronacja Królewska. Cieszy mnie wsparcie pani Iwony Piechockiej - Jóźwiak bo to jest fachowa osoba jeśli chodzi o taniec, będę mógł rzecz jasna również zajmując się tańcem więcej uwagi poświęcać stronie muzycznej – powiedział Mikołaj Woźniak. Choć grupa już się spotyka i stanowi zalążek, pierwsze otwarte spotkanie 4 lutego w MOK-u o godzinie 18.30.

 

- Chodziło o wybranie nazwy jako tańca, który niegdyś w Polsce rzeczywiście tańczono. Firlej to jeden z tańców popularnych kiedyś w Polsce tańczony głównie w XVI wieku Stąd nazwa – wyjaśnił nam Mikołaj Woźniak. Miłośnikom tańca i historii polecamy te propozycję MOK-u.

Jarosław Mikołajczyk

Tagi: Firlej