• Jarek Mikołajczyk

Właściwy człowiek na odpowiednim miejscu?

To jest niewątpliwie wydarzenie kończącego się roku, wielka nadzieja lub jak to określił naczelny Popcentrali – koniec PRL-u w Gnieźnie! Mowa oczywiście o powołaniu Piotra Wiśniewskiego na stanowisko dyrektora Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna, które dla większości ludzi kultury w grodzie Lecha, zdaje się sprawą jak najbardziej słuszną i bezdyskusyjną.

O tym kim jest Piotr Wiśniewski długo by pisać i łatwiej by wymienić czego nie robił. Jednak zdajemy sobie sprawę, że nie wszyscy czytelnicy naszego portalu znają tak blisko jego postać, więc pozwolimy sobie na kilka słów przybliżenia. Otóż Piotr to przede wszystkim niesamowity Człowiek i Wizjoner. Właśnie w tej kolejności, bo nie wystarczy mieć wizję, lecz trzeba nią jeszcze zarazić innych przez empatyczne i dowartościowujące podejście. Człowiek przez duże „C”, jak znów ktoś napisał komentując jego nominację, to także osoba, która dochodząc do kierowniczych czy koordynujących stanowisk nie myśli tylko o sobie, nie przepycha wyłącznie własnych pomysłów i nie wywyższa się ponad innych, a poza tym towarzyszy jej prawdziwy etos pracy na rzecz lokalnej społeczności.

Przy takim charakterze więc wizje właściwie realizowały się same, gdyż inicjatywy, które powołał do życia nie byłyby możliwe bez dialogu i zaangażowania. Ludzie kultury to bowiem bardzo niejednorodna i niekiedy kapryśna grupa oryginalnych osobowości z którą nieustannie trzeba rozmawiać i włączać ją w przeróżne inicjatywy. I Piotr to potrafi – wydobywać to co najlepsze z indywidualności oraz łączyć ze sobą we współpracy także osoby o sprzecznych charakterach i poglądach. Teraz więc warto wymienić te wszystkie wydarzenia, które stworzył i które na zawsze zmieniły oblicze tego miasta, czyli przede wszystkim Festiwal Filmowy Offeliada, Konwent Fantastyki Fantasmagoria nim przejęli go dzisiejsi pasjonaci z Klubu Fantasmagoria, Festiwal Literacki Preteksty, Festiwal Fyrtel będący promocją dziedzictwa kulturowego Gniezna, przez krótki czas ściągnięcie do Gniezna Objazdowego Festiwalu Filmowego Watch Docs – Prawa Człowieka w filmie, który obecnie jako niżej podpisana mam zaszczyt kontynuować czy powołanie do życia Królewskiego Festiwalu Artystycznego – pierwotnie jako kilkudniowego, prawdziwie oddolnego i magicznego święta niezależnej od wytycznych władzy kultury.

Dlatego, tym razem z drugiej strony, może nieco dziwić decyzja Urzędu Miasta o „pozbyciu się” tak wartościowego człowieka, który współkoordynował choćby rozbudowany już na miejską modłę KFA czy pokierował z sukcesem projektem utworzenia nowego szlaku turystycznego o nazwie Trakt Królewski, a przede wszystkim pozyskał na wiele działań ogromne środki zewnętrzne. Bo czyż porzuca się „kurę znoszącą złote jajka” albo kluczową postać „zwycięskiego składu”? Niemniej jednak dla gnieźnieńskiej książnicy to nowe otwarcie. Otwarcie na ogólnopolski sukces!

Kamila Kasprzak-Bartkowiak

Fot. 1x Anna Farman, 1x Archiwum Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna, 1x Kamila Kasprzak-Bartkowiak

Tagi: Piotr Wiśniewski Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna