• Start
  • Zapowiedzi
  • Samodzielność i wspólnota – czyli wszystko o kobietach
  • Kamila Arya Kasprzak - Bartkowiak

Samodzielność i wspólnota – czyli wszystko o kobietach

Konferencja pt. „Samodzielność i wspólnota. W stulecie wywalczenia praw wyborczych Polek”, która w dniach 15-16 października, będzie odbywała się w Gnieźnie , to jeden z tych jaśniejszych punktów przypominających, że 2018 rok, to nie tylko 100 lat niepodległości Polski, lecz także połowy jej społeczeństwa.

Jednak jeśli spojrzeć na proporcje jednych i drugich obchodów, to trudno nie zauważyć, że Polki są tu niestety mniej ważne niż Polska, w tym również w grodzie Lecha. Po niecodziennej i potrzebnej wystawie pt. „Społeczna historia Gniezna – Kobiety”, którą zorganizował lokalny Klub Krytyki Politycznej, powyższa konferencja odbywająca się w Instytucie Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie, to dopiero druga, znacząca inicjatywa tego typu w mieście. Choć oczywiście na dużo większą skalę i z bogatym programem. Ten ostatni zaś to przede wszystkim liczne prelekcje, wykłady i dyskusje skupione wokół ośmiu tematów takich jak prawa kobiet – o co chodziło naszym prababkom, wyzwania współczesności, sztuka kobiet, kobiety w sztuce; gdy nauka jest kobietą, prawo do edukacji, historie/herstorie kobiet, działania emancypantek i emancypantów w XIX/XX wieku oraz herstorie regionalne.

Co ważne, większość przedsięwzięcia odbędzie się we wspomnianym IKE UAM i mimo że jest ono otwarte dla słuchaczek i słuchaczy w mieście, to ze względu na dni i godziny, może być pewnym ograniczeniem dla osób pracujących. Na szczęście jednak nie zabraknie też wieczornego akcentu w centrum miasta, a dokładnie w Miejskim Ośrodku Kultury, czyli... finisażu wystawy „Podomka – między kwiatem, a zmierzchem” autorstwa Krystyny Lipki-Czajkowskiej oraz koncertu grupy Nohono. Przywołana ekspozycja, która pokazana zostanie w Dużej Galerii, to nic innego jak ręcznie szyte rzeźby – „baby” wykonane z materiału na tzw. podomkę, które przywołać mają różne społeczno-kulturowe skojarzenia z tym strojem. Natomiast występ Nohono to żywiołowa elektronika, żywe instrumenty i wciągający wokal, które tworzą spójną całość. Początek wydarzeń o godz. 18.00. Wstęp wolny!

Poniżej fragment materiału organizatorów oraz link do całego programu:

W konsekwencji, mówiąc o prawach kobiet w przestrzeni publicznej/prywatnej, chcemy zwrócić uwagę na szeroki kontekst tych praw. W perspektywie historycznej chodzi o idee emancypacyjne „spraw kobiet” w okresie ostatniego stulecia, ewolucję sądów i strategii działań orędowniczek oraz orędowników owej sprawy. To także odzyskiwanie pamięci o intelektualistkach, działaczkach, społecznicach, naukowczyniach, artystkach, które zostały zapomniane, lub wyparte z oficjalnego nurtu historii. Współcześnie wszystkie te kwestie są istotne (jako kontynuacje i/lub zerwanie, czy przemieszczanie). W kontekście współczesności chcemy zaznaczyć ciągłość, ale także zerwania z przeszłością i wydobyć specyfikę „tu i teraz”, a więc: kwestie edukacji, pracy, płacy, wszelkich praw cywilnych kobiet w XX-XXI wieku.

Rada programowa:

dr hab. prof. UAM Grażyna Gajewska

dr hab. prof. UAM Marek Kaźmierczak

dr hab. prof. UAM Edyta Głowacka-Sobiech

dr Iwona Chmura-Rutkowska

https://samodzielnosciwspolnota.wordpress.com/program-konferencji/

 

opr Kamila Kasprzak - Bartkowiak

Tagi: Stulecie wywalczenia praw wyborczych Polek IKE UAM Grażyna Gajewska