• materiał prasowy

Fyrtel - festiwal tego miasta

Gwara gnieźnieńska oraz twórczość poetów i pisarzy związanych z pierwszą stolicą Polski to tematy przewodnie IV edycji FYRTLA – festiwalu w całości skupionego na promocji dziedzictwa kulturowego naszego miasta. Podobnie jak i w latach ubiegłych na organizację festiwalu udało się dotację Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura - Interwencje”. Projekt pn. „IV Festiwal FYRTEL w Gnieźnie” został przygotowany przez Wydział Promocji i Kultury Urzędu Miejskiego. Wartość całkowita projektu wynosi 19.984,00 zł, w tym dofinansowanie w wysokości 7.500,00 zł.

Program tegorocznej edycji „Festiwalu o Mieście” wypełnią w dużej mierze wydarzenia i przedsięwzięcia inspirowane tematami wiodącymi, a więc gwarą gnieźnieńską i twórczością rodzimych literatów.

Blubramy na Fyrtlu!

To właśnie gnieźnieńska gwara stała się hasłem wywoławczym tegorocznej XII już Przeglądu Teatrów Szkolnych „OFFKA”. Przesłuchania zespołów odbędą się w sali widowiskowej MOK (piątek, 19/10, g. 17.00, MOK), a na wszystkich uczestników czekają pamiątkowe statuetki. Zgłoszenia przyjmowane są wyłącznie do 5 października 2018 r. elektronicznie na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Z kolei Gra Miejska „NIE TYLKO KAREJA - czyli ulice naszego miasta” przygotowana przez Klub Dyskusji o Książce, działający przy Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna to propozycja dla tych, którzy chcą poznać miasto - jego historię i współczesność dzięki wiedzy o ulicach pierwszej stolicy Polski. (piątek, 19/10, g. 16.00). W turnieju mogą wziąć udział 3-osobowe drużyny złożone z osób od 15 roku życia. Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc decyduje kolejność zgłoszenia. Regulamin oraz karty zgłoszeniowe, dostępne na stronie www.biblioteka.gniezno.pl oraz blogu www.klubdyskusjioksiazce.blogspot.com, należy przesłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub dostarczyć do Biblioteki Głównej – Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna przy ul. Mieszka I 16.

Gnieźnieńscy Literaci

Tegoroczny FYRTEL postara się także przedstawić Gniezno jako przestrzeń inspirującą od wieków „ludzi pióra”, a więc poetów i pisarzy – przede wszystkim sięgając do twórczości tych, którzy już od nas odeszli.

Dbałości o kulturę słowa i piękno języka ojczystego służyć ma kolejna odsłona Konkursu Recytatorskiego, tym razem z podtytułem „Peregrynacje po literaturze gnieźnieńskiej. Od źródeł do współczesności”. Jury w składzie: Zenona Golc, Wanda Polkowska oraz Andrzej Malicki ocenią zmagania recytatorów z twórczością Klemensa Janickiego i Andrzeja Krzyckiego (piątek, 19/10, g. 10.00, MOK). Zgłoszenia przyjmowane są wyłącznie do 5 października 2018 r. elektronicznie na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Festiwal zaprosi także do wędrówki po Gnieźnie w poszukiwaniu śladów poetów i pisarzy związanych z naszym miastem. Przewodnikiem będzie znany regionalista, dziennikarz i animator kultury Jarosław Mikołajczyk (niedziela, 21/10, g. 17.00, start przy siedzibie Lokalnej Organizacji Turystycznej „Szlak Piastowski” na Rynku)

Pamiętamy także o tych, którzy odeszli od nas całkiem niedawno. Sylwetki i twórczość Anny Piskurz, Marii Springer, Tomasza Rzepy oraz Sławomira Kuczkowskiego przypomną: Kamila Kasprzak-Bartkowiak, Irmina Kosmala oraz Jarosław Mikołajczyk. Spotkaniu towarzyszyć będzie rozstrzygniecie konkursu na najciekawszą interpretację wiersza. Prace tegorocznych maturzystów oceniać będzie jury pod przewodnictwem pedagoga Patryka Majewskiego (niedziela, 21/10, g. 18.00, kawiarnia „Gruszka i Pietruszka”, Rynek 9).

Koncert „Na Fyrtlu” 20 października godz. 19.00

Niewątpliwym wydarzeniem IV „FYRTLA” będzie z pewnością sobotni koncert Martyny Jakubowicz, ikony polskiej sceny muzyki autorskiej. Artystka promuje właśnie wydaną nową płytę pt. „Zwykły włóczęga”, ale z pewnością w czasie gnieźnieńskiego występu nie zabraknie starszych, tak lubionych i cenionych, utworów. Bilety w cenie 10,00 zł do nabycia od środy, 26 września w Miejskim Ośrodku Kultury w Gnieźnie.

Projekt Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura - Interwencje”.

materiał prasowy

Tagi: Fyrtel