• opr. Mixer

Zjazd Gnieźnieński

Od czasu, gdy na gnieźnieńskim Rynku modlili się przedstawiciele kościołów chrześcijańskich, polscy muzułmanie i przedstawiciele wyznania mojżeszowego, a potem odbył się również na Rynku koncert z katedrą w tle, mozna odnieść wrażenie, że Zjazd Gnieźnieński kompletnie nie próbuje nawet zainteresować Gnieźnian. Organizatorzy wprawdzie zapewniają wspaniałe dyskusje, ciekawe warsztaty, i znamienitych gości, przez kilka lat trudno było jednak oprzeć sie wrażeniu, że Zjazd żyje w Gnieźnie jakimś odległym "warszawskim życiem". Kulturalnie też trudno znaleźć propozycje tak ważną jak Monodia Polska. W tym roku wybór wydaje się zachowawczy nie jest to koncert w wymiarze takim jak Adam Strug, a jednak śpiewająca aktorka nie wydaje się też wyborem komercyjnym. Czy tegoroczny Zjazd Gnieźnieński odbije się szerszym echem w Gnieźnie? Miejmy nadzieję. Poniżej materiał organizatorów. 

- Życie przyspiesza, a czas wolny nieubłaganie się kurczy. Współczesność wzmaga poczucie zmęczenia i wyizolowania. Narasta społeczny lęk wobec osób kulturowo obcych, a podziały polityczne przenikają aż po relacje rodzinne. Praca, natłok obowiązków, podziały… Nie jest trudno o zniechęcenie. Także w Kościele.

A jednak są jeszcze takie miejsca i wydarzenia, które żyją wielkimi pragnieniami. To miejsca ludzi twórczych, szczerze poszukujących wspólnego dobra, inspirujących do nowych przemyśleń i wspólnych działań. To wydarzenia, po których chce się wracać do życia, żeby z zapałem zacząć na nowo.

Zjazd Gnieźnieński, którego XI. edycja odbędzie się od 21 do 23 września br., ma być takim właśnie wydarzeniem. Organizują go pasjonaci chrześcijańskiej wolności, niepoddający się współczesnym lękom, kochający i Polskę, i Europę. Powracamy więc także w tym roku do Gniezna - dokąd zaprasza nas Prymas Polski, abp Wojciech Polak - aby przez dyskusje, modlitwę i wydarzenia artystyczne wspólnie pytać o przyszłość Polski, Europy i Kościoła. Powracamy z przekonaniem, że spotkamy tam ludzi z różnych stron świata: naukowców, działaczy społecznych i artystów; ludzi mądrych i doświadczonych, gotowych do otwartego dialogu; ludzi zarażających radością Ewangelii i życia dla dobra innych. 

Do uczestnictwa w Zjeździe Gnieźnieńskim zaproszeni są wszyscy. Wystarczy zapisać się na stronie: www.zjazd.org - i przyjechać do Gniezna.

 

opr. mixer

 

 

Tagi: Gniezno Zjazd Gnieźnieński