• Start
  • Zapowiedzi
  • Jarocin Festival 2018 Johnny Rotten, Pussy Riot, Nosowska, Janerka, Quebonafide
  • mixer

Jarocin Festival 2018 Johnny Rotten, Pussy Riot, Nosowska, Janerka, Quebonafide

Jarocin Festiwal rozegra się w tym roku pomiędzy 13-15.07. Już drugi rok z rzędu odbędzie się w przestrzeni miejskiej Jarocina. Ta forma paradoksalnie bliższa jest klimatowi Jarocina z lat 80. niż późniejsze wersje po reaktywacji Festiwalu. Na czterech scenach w centralnych punktach miasta wystąpi aż kilkudziesięciu artystów. W tym roku ponownie pojawi się motyw przewodni. Przypomnijmy w ubiegłym roku był nim Czesław Niemen. Jarocin 2018 to motyw Johnny Rotten. Legendarny lider PIL i Sex Pistols jest oficjalnie patronem tegorocznej edycji.

 

Na stronie Festiwalu czytamy:

I. Johnny Rotten motywem przewodnim Festiwalu!

W latach 70-tych XX wieku swoją muzyką rzucił wyzwanie brytyjskiemu społeczeństwu, a jak się później okazało także globalnej kulturze, dając światu punk rocka. John ‘Johnny Rotten’ Lydon – legendarny wokalista i lider najpierw Sex Pistols, a od roku 1978 do dziś przede wszystkim Public Image Limited wystąpi w Jarocinie w specjalnej roli.

Głównym wydarzeniem będzie oczywiście koncert Public Image Limited (PiL) z przekrojowym materiałem z 10 albumów grupy, ale to nie wszystko. Rottenowi i jego twórczości będzie poświęcony każdy festiwalowy element – od kina, przez wystawy i spotkania, aż po książki i wystrój miasta. Wszystko to ma przybliżyć i uhonorować sylwetkę Johna Lydona na festiwalu, który w latach 80-tych XX wieku dał rodowód polskiemu punk rockowi.

Johnny Rotten to postać barwna i wielowymiarowa. Zagrał w kilkunastu filmach, rysuje, śpiewa, ale przede wszystkim od lat pisze ważne i odważne słowa. Potrafi zaskoczyć polityczną wypowiedzią i zadeklarować chęć występu na Eurowizji. – To postać na miarę naszych czasów i jeden z ojców tego, co chwilę później zyskało niebywałą muzyczną moc właśnie w Jarocinie – punk rocka. To będzie niezwykłe spotkanie – zapowiada Michał Wiraszko, szef artystyczny Jarocin Festiwal. Od powrotu na scenę w roku 2009 Public Image Limited występuje w najdłużej grającym wspólnie składzie John Lydon (śpiew),
Lu Edmonds (gitary), Bruce Smith (perkusja) oraz Scott Firth (bas). Lu Edmonds i Bruce Smith tworzyli grupę już w latach 80-tych.

Z rodzimych artystów – rolę Ambasadora JF’18 przyjmie Wojtek Mazolewski. Założyciel i lider zespołów Pink Freud oraz Wojtek Mazolewski Quintet. Jego muzyczna aktywność wywołała w Polsce boom na muzykę improwizowaną i przywróciła światu polski jazz w początkach XXI wieku. Jest jednym z najczęściej grających poza granicami naszego kraju artystą . Wystąpi w Jarocinie z energetycznym programem Punk Freud Army, ale nie tylko.

Pussy Riot na Jarocin Festiwal

Najpopularniejszy i zarazem najbardziej kontrowersyjny rosyjski zespół wystąpi na głównej scenie Jarocin Festiwal. Pussy Riot to znana na całym świecie protest-grupa. Jej członkinie znane są z kontrowersyjnych i prowokacyjnych happeningów, komentując w ten sposób wydarzenia nie tylko w Rosji, ale także na świecie. Za swoje działania zostały skazane przez rosyjski sąd na 2 lata więzienia w kolonii karnej. Grupa jest obecnie w trakcie światowego tournée, po świetnie przyjętych koncertach w Australii udaje się na trasę po USA. Ich występy to połączenie koncertu, teatru i performansu, a wszystko w rytmie intensywnej punkrockowej muzyki.  Program audiowizualnego show oparty jest na książce Marii Alochiny „RIOT DAYS”.

O co walczą? O wolność słowa. O równouprawnienie. Przeciwko seksizmowi. Przeciwko wszelkim dyskryminacjom. Zabierają głos w sprawach politycznych, otwarcie krytykując Władimira Putina, teraz także Donalda Trumpa. Nie boją się wykrzyczeć „Bogurodzico, przegoń Putina”, czy wystąpić w Stanach Zjednoczonych wykonując utwór „Make America Great Again”. Bez wątpienia Pussy Riot to najbardziej aktualna odsłona punk rocka w muzyce i życiowej filozofii. (czytamy na http://deathmagnetic.pl)

Wśród artystów ważnych dla tegorocznej edycji należy na pewno wymienić też Kasię Nosowską. Niezwykle twórczą i aktualna w swojej nowej solowej odsłonie, wokalistkę, autorkę tekstów Heya. Koncert Nosowskiej, na pewno będzie należał do istotnych momentów Jarocina 2018.

 

Najkrócej mówiąc tegoroczny Jarocin to kilkadziesiąt koncertów, spotkań i warsztatów

Public Image Limited
Pussy Riot
Pink Freud
Nosowska
Coma
Kortez
Bokka
Lech Janerka
B.O.K
Punk Freud Army
The Duplings
Marek Dyjak
Daria Zawiałow
Świetliki
Hańba
Pogodno
Snowman
Sztywny Pal Azji
BAiKA
Percival Schuttenbach
Trupa Trupa
Pablopavo i Ludziki
Haydamaky i Stasiuk
L.Stadt
i wielu innych...

zobacz wykonawców 

Nie zabraknie akcentów związanych z miastem, w którym stacjonuje centrala Popcentrali. Gniezno reprezentować będą: Create i Malarze Ulotni.

 

 

Poleca Mixer

 

Tagi: JarocinFestival 2018 Johnny Rotten Kasia Nosowska Wojtek Mazolewski

Skorzystaj z okazji, by zobaczyć nagradzane i doceniane przez krytyków polskie filmy. Dzięki projektowi „Kultura Dostępna w kinach” w każdy czwartek o godzinie 18:00 bilety kosztują jedyne 10 zł dla każdego.

Happy Olo

Kino Helios
Czwartek 26 kwietnia 2018
godz. 18:00

Narzeczony na niby

Kino Helios
Czwartek 3 maja 2018
godz. 18:00

Atak Paniki

Kino Helios
Czwartek 17 maja 2018
godz. 18:00