• Jarek Mikołajczyk

Wystawa Anny Bąk + performance Barak Collective

Klub Krytyki Politycznej w Gnieźnie łączy siły z poznańską Fundacją Barak Kultury i zaprasza na podwójne wydarzenie! Wystawę grafik Anny Bąk „Polska XD" oraz performance „7 grzechów: gniew" – Barak Collective. Całość uzupełni pokaz filmu „Solidarność według kobiet". 
Punktem wspólnym dla obu działań będzie bunt i niezgoda na zastaną rzeczywistość. Wyrażone za pomocą różnych środków artystycznych, staną się też pretekstem do dyskusji o dzisiejszym świecie, szczególnie Polsce.

Wydarzenie odbędzie się 16 czerwca (sobota) 2018 r. o godzinie 17:00 w Miejskim Ośrodku Kultury.

O wystawie „Polska XD":
OSTRZEŻENIE! TĘ WYSTAWĘ OGLĄDASZ NA WŁASNE RYZYKO! 
Lewacka wystawa, która powie jak jest! Będzie ostra i brutalnie szczera, do bólu! Jeżeli masz jakiekolwiek uczucia to najprawdopodobniej zostaną one urażone. Jeżeli nie, to i tak się wkur*isz (wystawa Ci uświadomi w jakiej rzeczywistości żyjesz). Lepiej zaopatrz się w środki uspokajające. Albo chociaż papierosy. Papierosy też uspokajają. Jeżeli jesteś wrażliwym płatkiem śniegu – nie oglądaj. To nie na Twoje nerwy. Jeszcze. Jeżeli liczysz na burżujski event z lampką szampana, Paniami w sukniach i Panami w garniturach, gdzie będziecie mogli sobie pogadać o sztuce – lol, żegnam. To jest sztuka dla ludu. Dla wszystkich. Oprócz wrażliwych płatków śniegu. 

Biogram autorki:
Anna Bąk – absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Z zawodu graficzka, dla której praca w tym zawodzie to pasja. Interesuje się trendami projektowania graficznego, kulturą japońską, marketingiem, nauką i polityką. Kocha zwierzęta, memy, leniuchowanie, picie kilku herbat dziennie (także latem!) i azjatycką kuchnię.

Wystawa została dofinansowana ze środków Miasta Gniezna w ramach projektu „Gniezno Kobiet".

„7 grzechów: gniew" – Barak Collective – performance
W ramach projektu „Bunt 56" 
W tradycji biblijnej i greckiej uznawana jest różnica między nienawiścią a słusznym gniewem. Co znaczą dla nas dzisiaj te silne emocje? Jak możemy skanalizować uczucie gniewu i czy trzeba je tłumić? Czy gniew jednostki może prowadzić do buntu rozumianego jako protest społeczny? Performance „7 grzechów: gniew" to próba nowego spojrzenia na kwestie wolności i zniewolenia, konformizmu i buntu. Wychodząc od akademickiej formy wykładu, profesor Krzysztof Moraczewski stanie się inspiratorem zdarzenia teatralnego mającego w sobie potencjał kontrkulturowej prowokacji.

Barak Kultury – fundacja, która opiera swój światopogląd na różnorodności. Wspólnym mianownikami wszystkich przedsięwzięć Baraku są tematy dotyczące mniejszości (festiwal „Inwazja barbarzyńców") i wykluczenia („Inny festiwal"). 
http://barakkultury.pl/inwazja-barbarzyncow/
http://barakkultury.pl/inny-festiwal/

Barak Collective – grupa artystyczna związana z Fundacją Barak Kultury. Jej liderem jest Przemek Prasnowski, aktor, reżyser i animator kultury. Grupa współpracuje z wieloma osobowościami z różnych dziedzin sztuki, tworząc spektakle, filmy i działania performatywne.

„Solidarność według kobiet", reż. Marta Dzido i Piotr Śliwowski, film 
dokumentalny. Czas: 1 h 50 min.
Bohaterki pełnometrażowego filmu dokumentalnego „Solidarność według 
kobiet" z pewnością miały w pamięci aktywność uczestniczek poznańskiego 
powstania z 1956 roku. Gdy w sierpniu 1980 r., w Stoczni Gdańskiej mężczyźni zakończyli strajk, przejęły inicjatywę. Gdyby nie one, być może historia Polski potoczyłaby się inaczej. Dzięki ich determinacji i działalności w opozycji w latach osiemdziesiątych zmieniły się warunki polityczne w Polsce. Film stara się przypomnieć o istotnej roli, jaką odegrały kobiety w tamtych ciężkich czasach. Ukazując perypetie i zmagania kilkunastu bohaterek, a wśród nich Jadwigi Chmielowskiej, Anny Dodziuk, Joanny Dudy-Gwiazdy, Heleny Łuczywo, Ludwiki Wujec, wprowadza ponownie ich zapomniane osoby do opowieści o historii opozycji. Nie zależało im na uzyskaniu kierowniczych stanowisk w Związku, wykonywały opozycyjną pracę u podstaw. I były skuteczne. Jak wyczytać można w nocie na portalu „Film polski": „Siłę dawała im wiara w sens rewolucji, nadzieja na zmianę, poczucie bycia razem. Miały w perspektywie uwolnienie Polski od Związku Radzieckiego. Celem były wolność i demokracja. Zabrakło ich przy Okrągłym Stole. Dały o sobie zapomnieć, kiedy ich koledzy obejmowali najważniejsze stanowiska we władzach wolnej Polski. Polityka - to nie dla mnie – myślały. Walczą do dziś, ale w inny sposób niż wówczas.
Projekt „Bunt 56" jest współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

materiał nadesłany 

Tagi: Anna Bąk Barak Collective