• Start
  • Zapowiedzi
  • Malarze Ulotni zaczęli sezon. Nareszcie pojawili się w Gnieźnie.
  • materiał sponsorowany

Malarze Ulotni zaczęli sezon. Nareszcie pojawili się w Gnieźnie.

Malarze Ulotni pojawią się w jednym ze swoich miast rodzimych. Zespół, który jako jedyny w Polsce sypie olbrzymie mandale z kolorowego piasku swoją autorska metodą, pojawił się nareszcie w Gnieźnie. Pierwszą większą pracą przygotowywaną do usypania kolorowym piaskiem w jednym z miast macierzystych (są nimi Gniezno i Jarocin) były mandale przed Teatrem im. A. Fredry sypane 25 maja na rozpoczęcie weekendu działań performatywnych w ramach rezydencji teatralnej.

Zaproszona do Gniezna Yanna Varbanova eksplorować będzie potencjał miejskiej przestrzeni i zaprojektuje wydarzenie z pogranicza sztuki teatru, plastyki i performansu. Malarze Ulotni wpisali a raczej wsypali się w idę Plac Zabaw i Magicznych Kręgów. Poczatkowo miała to być jedna olbrzymia mandala obejmująca tównież pomnik Fredry. Trochę jako zapowiedź zmian na placu przed teatrem. Niestety warunki pogodowe zmusiły Malarzy Ulotnych do zrobienia dwóch mniejszych o srednicach opkoło 6 metrów. Tak by móc je zabezpieczyć przed deszczem. Efekt tak czy owak robił pożądane wrażenie. 

Oprócz tego ekipa zapowiada mniejsze akcie we współpracy z Gruszka i Pietruszka. 1 czerwca Malarze Ulotni będą sypać mandale na Rynku w Pobiedziskach na naproszenie POK. Potem będzie Buskers Festival w Bydgoszczy i rzecz jasna Jarocin Festival z motywem Johnny Rotten. Co raz gęściej zapełnia się kalendarz gnieźnieńskich sypaczy a ich sztuka ulotna powoli podróżuje po kraju. - Usypać można wszystko – nie wszystko warto. Jeśli chcesz mieć fantastyczne wciągające zajęcie na swoim evencie dla dzieci? Przekonaj nas że warto – mówią Malarze Ulotni. Oprócz samego sypania w plenerze grupa prowadzi także bardzo ciekawe warsztaty. Obecnie przygotowuje się do uruchomienia pierwszej i autorskiej szkoły sypania mandali w plenerze. 

 

Ekipa zrodzona na bazie Teatru w Depozycie i Magazynu Kulturalnego Popcentrala. Nie jesteśmy pewni, czy faktycznie pierwsi zaczęliśmy sypać olbrzymie mandale z kolorowego piasku w plenerze. Czy to my przeniesliśmy tybetańskie piaskowe mandale w przestrzenie miast? Na pewno jednak pomysł ten, nieco szalony, rodził się w głowie Jarka Mixera Mikołajczyka, a metoda, którą “sypiemy” jest naszą autorską.
 
Przede wszystkim jednak mandale mnichów Tybetu były dla nas jedynie inspiracją. Cieszymy się, że na początku naszej drogi część z nas uczyła się samego sypania własnie od społeczności tybetańskiej. Nie przenosimy rytuału, zgadzamy się jednak z ideą koncentracji i mozolnego tworzenia, by na dowód ulotności sztuki, ale też życia, rozdmuchać, rozsypać efekt na cztery strony Świata. Piękno buduje się mozolnie, a dekonstruuje bardzo szybko. Pocieszeniem jest dla nas fakt, że pomieszany piasek jest równie piękny. Autometaforą tej przemijalności może być usypany przez nas na Skansenie Miniatur podczas Festiwalu Legend w Pobiedziskach Zegar Słoneczny. Ta ulotność to także pierwsze plenerowe mandale podczas Jarocina 2017 z motywem Niemen. To właśnie przeświadczenie maestro Czesława Niemena, że sztuka dokonuje się i żyje tylko w akcie tworzenia - jest najmocniejszą inspiracją naszych działań.
Pierwszy hippiesowski Niemen Jarocin 2017
Fascynuje nas jak wspaniale dzieci wchodzą w sypanie - malowanie piaskiem, zarówno podczas działań w plenerze jak i podczas warsztatów. Terapeutyczne znaczenie mandali jako takich, ale przede wszystkim sypania ich kolorowym piaskiem wskazał nam rzecz jasna Carl Gustav Jung. Dużo bardziej jednak interesuje nas wspólczesna, daleka już od psychoanalizy, psychologia. W jej właśnie świetle chcemy sami odkrywać “sypanie” mandali jako element terapii. Student psychologii SWPS w naszej załodze, jest gwarantem pogłebiana podstaw terapeutycznego znaczenia mandali.
Czesław Niemen Jarocin 2017
Obok doświadczonego instruktora teatru i teatru lalki i performera, grupę Malarzy Ulotnych tworzą fantastyczni młodzi ludzie (również z doświadczeniem w pracy z dziećmi). Sypacze gotowi są Wam usypać wszystko, jesli tylko przekonacie nas, że to ma sens i jesli ma to służyć dobru i pięknu, które są dla nas ważne, choć pewnie, każdy inaczej je pojmuje.
Stacjonujemy w Gnieźnie, sypiemy tam gdzie nas zaproszą. Jesteśmy jednak trochę “Dziećmi Jarocina” czując się po części pokojowym ramieniem Spichlerza Polskiego Rocka w Jarocinie.
Warsztaty w Pobiedziskim Ośrodku Kultury
 
materiał sponsorowany
kontakt 531 941 172 lub 737 439 395 
zdj. z Rezydencji Teatralnych Dawid Stube www.fotostube.pl materiał prasowy Teatr im. A. Fredr

Tagi: Teatr im. A. Fredry Malarze Ulotni Promocja

Skorzystaj z okazji, by zobaczyć nagradzane i doceniane przez krytyków polskie filmy. Dzięki projektowi „Kultura Dostępna w kinach” w każdy czwartek o godzinie 18:00 bilety kosztują jedyne 10 zł dla każdego.

Happy Olo

Kino Helios
Czwartek 26 kwietnia 2018
godz. 18:00

Narzeczony na niby

Kino Helios
Czwartek 3 maja 2018
godz. 18:00

Atak Paniki

Kino Helios
Czwartek 17 maja 2018
godz. 18:00