• opr. Mixer

Drums Fusion - świat perkusji w Budgoszczy

Jan Garbarek i Trilok Gurtu, Apocalyptica to gwiazdy Festiwalu Drums Fusion. Koncert grupy legendarnego saksofonisty z zespołem wraz z niezwykłym perkusjonalistą Trilok Gurtu w Operze Nova w Bydgoszczy już 30 maja.  Podczas bydgoskiego festiwalu Drums Fusion zagra jeden z najsłynniejszych muzyków jazzowych na świecie - Jan Garbarek. Znakomity saksofonista z Norwegii wystąpi ze swoją Jan Garbarek Group, ze słynnym perkusistą Trilokiem Gurtu w składzie. 

Nikt nie gra na saksofonie w taki sposób jak Jan Garbarek. Jego brzmienie stało się znakiem rozpoznawczym i zyskało inny wymiar niż to, co jest ogólnie nazywamy Jazz’em. Niezliczone nagrania płytowe, koncerty w najważniejszych salach koncertowych na całym świecie, wiele lat współpracy z Keithem Jarrettem czy jego bezprecedensowa kooperacja z Hilliard Ensemble sprawiły, że ten wyjątkowy saksofonista stał się popularny we wszystkich gatunkach muzycznych i krajach.

 

Nigdy nie ułatwiał życia krytykom, którzy muszą znaleźć wygodne etykiety, aby posortować ludzi na kategorie muzyczne. Garbarek wymyka się tym próbom. Jego nagrania znajdziecie w katalogach z napisem jazz, muzyka klasyczna, a nawet pop.

 

W swoich kompozycjach i improwizacjach Jan Garbarek jest mistrzem muzyki, która wnika w naszą duszę. Jego koncerty są spektaklami o niezwykłej dramaturgii. Mówi się, że „jego muzyka oddycha i zapewnia innym przestrzeń do oddychania”. Jest prosta i zarazem złożona, zabawna i poważna, zanurzona w głębi i wyjątkowo otwarta.

Bydgoski koncert odbędzie się w ramach festiwalu Sztuki Perkusyjnej Drum Fusion. Grupa Jana Garbarka wystąpi 30 maja, o godzinie 19:00 w Operze Nova. Podczas koncertu (i całej obecnej trasy) Garbarkowi towarzyszy jego wieloletni współpracownik, pianista Rainer Brüninghaus, basista z Brazylii Yuri Daniel i mistrz perkusji Trilok Gurtu z Indii.

Bilety w cenach: 80 / 100 /120 zł

 

Zakończeniem Drums Fusion będzie koncert formacji Apocalyptica na Wyspie Młyńskiej 

Kolejną gwiazdą tegorocznego DRUMS FUSION jest grupa Apocalyptica z Mikko Sirénem na bębnach! Zespół zagra 2 czerwca 2018 w sercu Bydgoszczy - na Wyspie Młyńskie.

To będzie niesamowite, muzyczne widowisko, na otoczonej falami rzeki Brdy, Wyspie Młyńskiej. W czerwcową noc wystąpi tam fiński zespół Apocalyptica, który zasłynął na całym świecie, jako nowatorski kwartet wiolonczelowy grający własne wersje utworów heavy-metalowego zespołu Metallica. Bydgoszcz znalazła się na szlaku najnowszego tour’u koncertowego grupy. Apocalyptica zagra na festiwalu perkusyjnym Drums Fusion w pełnym składzie, obejmującym także perkusistę Mikko Sirena.

 

APOCALYPTICA zadebiutowała w 1996 roku albumem „Plays Metallica by Four Cellos”. Od tego momentu, tworzone przez nich instrumentalne opery rockowe z wiolonczelą w roli głównej, zmieniły krajobraz muzyki heavy metalowej na długie lata. „Plays Metallica By Four Cellos” było objawieniem, nowym podejściem do hitów największego metalowego zespołu. APOCALYPTICA stworzyła w ten sposób własny gatunek muzyczny i położyła fundamenty pod karierę, która trwa od dwóch dekad, z milionami sprzedanych płyt i setkami koncertów na całym świecie.

 

W następnych latach grupa systematycznie poszerzała spektrum swojej twórczości. Na przykład album “7th Symphony” zawierał już własne kompozycje, sięgające do poetyki muzyki symfonicznej. Na innych płytach Apocalyptici śpiewało gościnnie wielu znakomitych wokalistów i pojawiały się covery innych gwiazd heavy-metalu.

Również gościnnie, w nagraniach Apocalyptici zabrzmiała dwukrotnie perkusja członka zespołu Slayer -  Dave’a Lombardo, który był gościem specjalnym Drums Fusion 2016. W tym samym, 2016 roku Apocalyptica podsumowała dwie dekady swojego istnienia albumem obejmującym zremasterowane wersje pierwszej płyty oraz 3 bonusowe utwory.

Zespół tworzą dziś czterej stali członkowie: trzej wiolonczeliści, absolwenci Sibelius-Akatemia w Helsinkach: Eicca Toppinen (od 1993), Paavo Lötjönen (od 1993) i Perttu Kivilaakso (od 1995) oraz perkusista Mikko Sirén (od 2003). Od 2014 roku Apocalyptica współpracuje z byłym wokalistą formacji Scars on Broadway - Frankym Perezem, który pełni funkcję muzyka sesyjnego i koncertowego.

Koncert odbędzie się 2 czerwca 2018 na Wyspie Młyńskiej w centrum Bydgoszczy. Bilety w cenie: 45 / 75 złotych dostępne są od 10 lutego 2018 na stronach: 

BILETY24: https://www.bilety24.pl/koncert/drums-fusion-2018-apocalyptica-38756

KUPBILECIK: https://www.kupbilecik.pl/impreza-24251-apocalyptica.plays.by.four.cellos.bydgoszcz.html#

BILETYNA: https://biletyna.pl/event/Apocalyptica-Plays-Metallica-by-four-cellos-Wyspa-Mlynska-Bydgoszcz-e68315.html#buy

BILETERKA: https://www.bileterka.com/wybierz_miejsce,34ed066df378efacc9b924ec161e7639,1

oraz w kasie MCK przy Marcinkowskiego 12.

Więcej o Drums Fusion wkrótce. 

Opr. Mixer

Tagi: Bydgoszcz Drums Fusion Jan Garbarek Apocalyptica

Skorzystaj z okazji, by zobaczyć nagradzane i doceniane przez krytyków polskie filmy. Dzięki projektowi „Kultura Dostępna w kinach” w każdy czwartek o godzinie 18:00 bilety kosztują jedyne 10 zł dla każdego.

Happy Olo

Kino Helios
Czwartek 26 kwietnia 2018
godz. 18:00

Narzeczony na niby

Kino Helios
Czwartek 3 maja 2018
godz. 18:00

Atak Paniki

Kino Helios
Czwartek 17 maja 2018
godz. 18:00