• materiał prasowy

Festiwal Watch Docs wraca do Gniezna!/trwa/

16. Objazdowy Festiwal Filmowy Watch Docs – Prawa człowieka w filmie, otwiera się także na gnieźnieńskich widzów. Po małej przerwie w poprzednim roku, tym razem zaprasza zainteresowanych odbiorców na trzy filmowe spotkania w trzech różnych miejscach. Współorganizatorem imprezy jest gnieźnieński Klub Krytyki Politycznej, a patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje portal Popcentrala.

Za nami:

„Mocniejsze od kul”

17 kwietnia (wtorek), godz.18.00, Klub Muzyczny Młyn, ul. Roosevelta

Bohaterem filmu Maryam Ebrahimi jest irański fotograf Saeed Sadeghi autor ikonicznych zdjęć ochotników z czasów konfliktu z Irakiem. Jego reportaże z frontu były peanami na cześć bohaterów gotowych oddać życie za rewolucyjne ideały. Tymczasem na front trafiali coraz młodsi ochotnicy – tylko po to, by oddać życie zgodnie z lansowanym przez propagandę modelem. Sadeghi wciąż robił im zdjęcia – do momentu, kiedy zrozumiał, że stał się narzędziem propagandy, której jedynym celem było dostarczanie na front armatniego mięsa. To była niezwykle ciekawa projekcja. 

Po projekcji odbyła się dyskusja w której wzieli: udział: Tomasz Sosnowski (dziennikarz Radia Czwórka) korespondent wojenny na Bliskim Wschodziei Jarek Mikołajczyk (redaktor naczelny portalu Popcentrala, publicysta)

 

„Artykuł 18”

22 kwietnia (niedziela), godz.18.00, restauracja Żuraw i Czapla, Rynek

Artykuł 18 polskiej Konstytucji mówi o ochronie małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny. Stał się w naszym kraju orężem przeciwników formalizacji związków jednopłciowych. Nie tylko małżeństw osób tej samej płci, ale w ogóle jakiejkolwiek regulacji związków partnerskich nie doczekaliśmy się przez ćwierć wieku polskiej wolności. W swoim filmie Bartosz Staszewski próbuje znaleźć odpowiedź na pytanie dlaczego. Oddaje głos aktywistom i ekspertom, ale też portretuje pary gejów i lesbijek, uświadamiając szerokiej publiczności, jak bardzo niewydumane problemy stwarza im taka systemowa dyskryminacja.

„Kamobodżańska wiosna”

24 kwietnia (wtorek), godz.19.00, Miejski Ośrodek Kultury, ul. Łubieńskiego

Dziewięć lat spędzonych w Kambodży przez Chrisa Kelly’ego, brytyjskiego dokumentalistę i fotografa, zaowocowało filmem, który przynosi nie tylko niezwykły obraz przemian kambodżańskiego krajobrazu, także społeczno-politycznego, ale jest też najciekawszym chyba w nowszym artystycznym dokumencie „nieaktywistycznym”, outsiderskim portretem aktywistów. Troje głównych bohaterów to wielebny Luon Sovath, buddyjski mnich, który staje się wideoaktywistą i obrońcą praw człowieka, mimo problemów z religijnym establishmentem ceniącym sojusz tronu i ołtarza, Srey Pov, matka trojga walcząca z przymusowymi ewikcjami i jej przyjaciółka Tep Vanny, która powoli wysuwa się na czoło społecznego ruchu protestu przeciw wysiedleniom.

 zdj. 1 x Jakub Dzionek

materiał prasowy

Tagi: Klub Muzyczny Młyn watch docs Krytyka Polityczna

Skorzystaj z okazji, by zobaczyć nagradzane i doceniane przez krytyków polskie filmy. Dzięki projektowi „Kultura Dostępna w kinach” w każdy czwartek o godzinie 18:00 bilety kosztują jedyne 10 zł dla każdego.

Happy Olo

Kino Helios
Czwartek 26 kwietnia 2018
godz. 18:00

Narzeczony na niby

Kino Helios
Czwartek 3 maja 2018
godz. 18:00

Atak Paniki

Kino Helios
Czwartek 17 maja 2018
godz. 18:00