• opr. Mixer

Młyn Jazz Festival – Marcus Miller - gigant i inni

Młyn Jazz Festival – Wadowice to jedna z największych imprez jazzowych w Polsce. Tegoroczne gwiazdy potwierdzają jedynie format tego festiwalu. Niewątpliwie od pierwszego dnia koncertów na Scenie Głownej fani będą mieli okazję podziwiać gigantów i gigantki jazzu. MJF rozpocznie Junior Młyn Jazz Festival. Laureat Junior Młyn rozpocznie pierwszy dzień koncertowy (05.07.2018) na Głównej Scenie. Gwiazdą wieczoru będzie jeden z najwspanialszych gitarzystów basowych w historii jazzu – Marcus Miller, tego samego dnia wystąpi także fenomenalna pianistka brazylijska Eliane Elias. Kolejny dzień to okrzyknięty genialnym dzieckiem pianista Joey Alexander Trio, oraz wokalistka z pogranicza jazzu i R&B Randy Crawfort, a także żeński wokal jazzowy z Filadelfii – Melody Gardot. W ostatnim dniu (07.07.2018) kolejny laureat Junior MJF a po nim Katie Melua i gwiazda z pogranicza popu i jazzu pianista i wokalista Jamie Cullum.

Sukcesywnie będziemy przybliżać kolejne sylwetki gwiazd MJF 2018. Zacznijmy jednak od maestro Marcusa Millera i Eliane Elias.

Eliane Elias

Brazylijska pianistka jazzowa, aranżerka i autorka piosenek. Od roku 1981 mieszka i tworzy w Nowym Jorku. Jej matka była pianistką klasyczną, lecz w domu rodzinnym często grywała utwory jazzowe. Elias zaczęła komponować i wykonywać swoje własne kompozycje jazzowe w wieku 17 lat. (źródło mlynjazzfestival.eu)

Marcus Miller

Fenomen basu, człowiek który do perfekcji rozwinął perkusyjne traktowanie gry na basie. Miller odkrył, że poprzez perkusyjny styl gry na gitarze basowej – slap zwany też klangiem lepiej przedziera się poprzez transmisję granego bądź odtwarzanego utworu. W fachowym środowisku jego styl gry uchodzi za melodyjny, zachwycający dodatkowo wirtuozyjną szybkością i precyzją. Uznanie zyskał sobie zarówno jako artysta solowy, jak również jako producent muzyczny. Szczególne popularny jest jako muzyk studyjny, zapraszany do nagrania konkretnych albumów. Można go usłyszeć na ponad 400 albumach, m.in. na płytach: Milesa DavisaArethy FranklinLuthera VandrossaDavida SanbornaBudki Suflera oraz Ala Jarreau. (źródła wikipedia i www.mlynjazzfestival.eu)

Występ Marcusa Millera na MJF będzie jednym z ważniejszych wydarzeń jazzowych w 2018 roku. Maestro Miller to jedna z ważniejszych postaci współczesnego jazzu. Niejednokrotnie stawiany obok swoich własnych mistrzów takich jak Miles Davis.

 

Opr. Jarek Mixer Mikołajczyk 

zdj. CC wikipedia 

Tagi: Młyn Jazz Festival Marcus Miller Eliane Elias

Skorzystaj z okazji, by zobaczyć nagradzane i doceniane przez krytyków polskie filmy. Dzięki projektowi „Kultura Dostępna w kinach” w każdy czwartek o godzinie 18:00 bilety kosztują jedyne 10 zł dla każdego.

Happy Olo

Kino Helios
Czwartek 26 kwietnia 2018
godz. 18:00

Narzeczony na niby

Kino Helios
Czwartek 3 maja 2018
godz. 18:00

Atak Paniki

Kino Helios
Czwartek 17 maja 2018
godz. 18:00