• Start
  • Wywiady
  • Czytać wszystko - Z Katarzyna Wilczkowską kontrwywiad Kamili Kasprzak - Bartkowiak
  • Kamila Arya Kasprzak - Bartkowiak

Czytać wszystko - Z Katarzyna Wilczkowską kontrwywiad Kamili Kasprzak - Bartkowiak

Z Katarzyną Wilczkowską, wieloletnią bibliotekarką i nową kierowniczką Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Poznaniu Filii w Gnieźnie, o charakterze placówki, wyzwaniach, ważnych książkach, odbiorcach czy organizowanych imprezach, rozmawia Kamila Kasprzak-Bartkowiak.

- Na początku września zostałaś kierowniczką Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Poznaniu, Filii w Gnieźnie, która jest placówką specyficzną, bo służącą głównie doskonaleniu nauczycieli, a ogólnie skupioną na zbiorach naukowych. Jak zamierzasz popularyzować tę jednostkę i jej działania?

- Do naszej biblioteki może przyjść każdy kto interesuje się pedagogiką, psychologią czy socjologią. Nie tylko nauczyciele czy studenci tych kierunków. To tak na marginesie. Co do promowania biblioteki to przede wszystkim jesteśmy aktywni na facebooku. Wszystkie działania są tam na bieżąco zapowiadane i opisywane. W planach mamy m. in. konferencję poświęconą doradztwu zawodowemu, szóstą edycję rajdu rowerowego Odjazdowy Bibliotekarz, zajęcia edukacyjne dla uczniów, konkurs związany z komiksami Marvela i mam nadzieję, że II edycję Kamishibajania w Gnieźnie. Rozmawiamy też z nauczycielami i reagujemy na ich propozycje zajęć bądź warsztatów. Dla nas największym problemem są oczywiście pieniądze. W budżecie nie ma środków przeznaczonych typowo na podejmowane przez nas działania. Dzięki współpracy z różnymi instytucjami, dzięki sponsorom czy osobom zaprzyjaźnionym z biblioteką udaje się te akcje przeprowadzić.

- Czy naukowy charakter biblioteki i przynajmniej w teorii węższe grono odbiorców, jest tu jakimś ograniczeniem czy może raczej wyzwaniem?

- Zdecydowanie wyzwaniem. Nie każdy sięga po literaturę naukową. Ona z założenia odstrasza. Sama jak przeszłam z biblioteki miejskiej i zobaczyłam te wszystkie mądre i trudne na pierwszy rzut oka książki, to pomyślałam, że już chyba nic więcej nie przeczytam. A przecież wśród naszych zbiorów jest literatura popularnonaukowa. Są bardzo ciekawe biografie, poradniki, a także klasyka literatury polskiej i zagranicznej. Zależy nam, żeby te nasze 34 tys. książek było czytanych. Widzimy jednak, że z roku na rok czytelników – nauczycieli mamy coraz mniej. W związku z tym podejmujemy się różnych działań aby pokazać, że w Gnieźnie jest również biblioteka pedagogiczna. Oczywiście większość wydarzeń jest mimo wszystko skierowana do szkół. Ale zaczynamy sobie zdawać sprawę, że pomału poprzez swoją działalność zamieniamy się w mini ośrodek kultury.

- Jednak czy z drugiej strony nie obawiasz się, że chcąc zainteresować książnicą dużą rzeszę osób, może się tak stać, że straci ona swój charakter i będzie działała trochę jak kolejna filia miejskiej biblioteki?

- Nie ma takiej możliwości żebym obawiała się nadmiaru czytelników. Umówmy się, nigdy nie będziemy działać jak biblioteka miejska, która ma zwyczajnie inne zadania i innych księgozbiór. A jeżeli okaże się, że zaczną nas odwiedzać nie tylko nauczyciele to tylko na tym zyskamy. Biblioteka nie istnieje bez ludzi.

- A jaka Tobie przyświeca filozofia jeśli chodzi o czytanie: czy lepiej w ogóle i niekoniecznie ambitne rzeczy czytać czy może bardziej rozważnie dobierać książki?

- Czytać wszystko.

- Pierwsza i wzruszająca, ale też obecnie najważniejsza lektura Katarzyny Wilczkowskiej to...

- Z dzieciństwa pamiętam „Stoliczku nakryj się”, bajkę, którą wielokrotnie czytałam siostrze. Ale zdecydowanie najlepszą lekturą była „Błękitna księga bajek” Lubomira Feldka. Jest to zbiór abstrakcyjnych i trochę mrocznych opowieści, które mocno zapadają w pamięć. Uwielbiam też Henninga Mankella i jego serię z Kurtem Wallanderem oraz Harrego Pottera, którego przeczytałam cztery razy. Muszę również wspomnieć o Joeyu Simpsonie, bohaterze i autorze książki „Dotknięcie pustki”. Jest to historia, która uświadamia człowiekowi jak „ważne jest to co jest ważne” oraz to że bez względu na beznadziejność sytuacji warto odnaleźć w sobie siłę na postawienie następnego kroku. Rewelacyjna jest także Cezaryna z „Podpalaczy książek”, książka "Sztuka wolności" Wojciecha Kurtyki, „Minimalizm daje radość” Francine Jay, „Błysk: opowieść o wychowaniu, geniuszu i autyzmie” Kristine Barnett i już skończę wymieniać. Bibliotekarce lepiej takich pytań nie zadawać, bo nigdy nie skończy się na jednej książce.

- Patrząc na wszelkie jednostki i działania kulturalne, nie sposób zauważyć, że nie są one zawieszone w próżni. Czy w związku z tym zamierzasz też wytworzyć środowisko wokół swojej placówki i jakie inicjatywy w mieście są Tobie bliskie?

- Praktycznie większość działań w naszej bibliotece jest współorganizowana z innymi instytucjami. Mam tu na myśli szkoły z miasta i powiatu gnieźnieńskiego, doradców metodycznych, Miejski Ośrodek Kultury, CAS Largo, Organizację Turystyczną „Szlak Piastowski”, Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy w Czerniejewie, doradców metodycznych. Tak więc ta społeczność już jest. Została stworzona przez poprzednią kierowniczkę panią Elżbietę Sobecką. Ja mam tylko nadzieję, że ta współpraca będzie nadal się utrzymywać i wspólnie uda nam się zrealizować wiele nowych pomysłów. Jestem otwarta na wszelkie inicjatywy i projekty. Bardzo bliska jest mi między innymi idea minimalizmu i dbania o środowisko. I może uda nam się coś w tym kierunku zrobić.

- Jak w takim razie prezentują się najbliższe plany Biblioteki Pedagogicznej i co pośród nich będzie w tej chwili najważniejsze?

- #secretprojeckts (śmieje się).

Fot. K. Kasprzak-Bartkowiak i Archiwum K. Wilczkowska

Rozmawiała: Kamila Kasprzak - Bartkowiak

Tagi: Kontrwywiad Popcentrali Katarzyna Wilczkowska