• zeznaje Jarek Mixer Mikołajczyk

5xOffeliada/zeznaje Mixer

Kolejne 5xOffeliada należy do Mixera. Pracowała nas piątka przy Offeliadzie zatem, jeszcze pozostały 5xOffeliada Oli i Noemi. 

Jakie było Twoje miejsce w ekipie Offeliady?

  • W tegorocznej Offeliadzie, podobnie jak od dwóch lat robiłem materiały dla Offeliada TV. W poprzednich latach jako dziennikarz siadałem w jury. Były też inne funkcje. Chyba jednak od początku było mi blisko do idei Piotra Wiśniewskiego. Choć przy pierwszej Offeliadze chyba byłem jedynie widzem i opisywałem ją do jakiegoś z mediów lokalnych.

No, ale po co?

  • Nie zastanawiałem się głębiej nad tym. Czuję chyba od początku, że to dobry kameralny festiwal. Moje zbliżenia z filmem skończyły się na Płażewskim i zajęciach z historii filmu ze 30. lat temu. Maniakiem kinowym nie jestem, fascynuje mnie kino takie jak Koyaanisqatsi, (Godfrey Reggio) , czy Tango – Rybczyńskiego ewentualnie Mechaniczna Pomarańcza - Kubricka, więc raczej nie robię tego dla ciekawości kina. Może właśnie by zobaczyć co inspiruje młodych twórców. Raczej chodzi też o to, że to nasze gnieźnieńskie wydarzenie i o ludzi, którzy to robią.

Fajny film, który widziałeś?

  • Chyba były trzy filmy, które faktycznie do mnie przemówiły. Tym razem chyba po raz pierwszy nie siadłem od dechy do dechy. Korzystałem z podpowiedzi Wiktora Kolińskiego, który widział filmy jeszcze na etapie weryfikacji. Więzi – to był film technicznie nawet nie trudny jakoś nie mógł mnie powalić zdjęciami, ale poruszył mnie. Na pewno bardzo zbudował mnie film Trzy rozmowy o życiu. Też nie skomplikowany zdjęciowo, ale takie spojrzenie jak pokazano na in vitro, niezależnie teraz od moich poglądów zasługuje na ogromny szacunek. Mimo ogromnej różnicy pomiędzy matką, a córką, różnicy światopoglądowej, kobiety rozmawiają ze sobą, bez emocji negatywnych. A przede wszystkim jest w tym sporze troska i miłość. Niewątpliwie Baraż był też filmem, który dawał po emocjach.

No to co najważniejsze w Festiwalu dla Ciebie?

  • Ludzie, tworzący festiwal, to jest świetna ekipa. Ja zawsze jakoś jestem obok tej ekipy, może trochę przycupnięty. Fascynuje mnie przede wszystkim woluntariat Offeliady, sporo naprawdę wartościowych młodych ludzi. Po za tym, może i tłumy do nas nie przyjeżdżają na ten festiwal, ale jest to impreza, która cieszy się dobra renomą, o Offeliadzie mówi np. Radiowa Trójka, przyjeżdżają ludzie giganci jak choćby Krzysztof Majchrzak, Łukasz Orbitowski czy Paweł Łoziński, to jest wartość. Offeliada ma też wspaniałe logo. No i tak w tym roku ważny był też koncert Bajzla. 

No i?

- No i za rok XII Offeliada i pewnie w tej czy innej sytuacji będę coś przy Festiwalu robił, jeśli znajdzie się miejsce. Muszę chyba uważniej pooglądać filmy, za rok. 

 

zdjęcia:

Anna Farman

zeznaje: 

Jarek Mixer Mikołajczyk

Tagi: Jarek Mixer Mikołajczyk Offeliada