• Start
  • Wywiady
  • KontrWywiad Popcentrali - Rozmowa Wiktorii Młynarczyk z Create
  • Jarek Mikołajczyk

KontrWywiad Popcentrali - Rozmowa Wiktorii Młynarczyk z Create

Wracamy do KontrWywiadu, czyli rozmów na Popcentrali. Rzecz jasna nie znajdziecie tu wywiadów z radnymi, czy posłami i im podobnym elementami z establishmentu. Chyba, że staną się kulturalni. Rozpoczynamy nasze rozmowy 2017 roku od wywiadu Wiktorii Młynarczyk z zespołem Create.

Nie tak dawno Create podbiło moje serce. Pisałam już o nich w moim podsumowaniu roku 2016. Młody zespół z nietypowym brzmieniem składający się aż z sześciu chłopaków i jednej dziewczyny. W grudniu wokalistka Karolina Artymowicz, gitarzysta i ojciec zespołu- Maciej Rembikowski oraz Kuba Krzymiński znaleźli chwilę czasu na rozmowę ze mną.

Create

Pierwsze pytanie na rozluźnienie to czy uczyliście się już rozdawania autografów?

Maciej: Ja w szkole jak się podpisuje na sprawdzianie to pisze takim pismem fajnym jakbym autograf pisał. (śmiech)

 

Ale zdajecie sobie sprawę z tego, że macie całkiem realne szanse na wybicie się, prawda? I  widać, że to całkiem dobrze wam idzie i jesteście na dobrym torze…

Karolina: W dobrą stronę!
Maciej: Obiektywnie to nie wiem, ale to jest kwestia tego, że teraz muzyka idzie w stronę elektroniki i to jest fajne, ale my gramy inną, taką naturalna muzykę.

 

Dlaczego?

Bo jestesmy hipserami, po prostu podoba nam się to. Wywodzimy się chyba z takich dźwięków. Takich naturalnych i analogowych.

Kuba: Jeszcze tego nie słychać, ale będzie u nas takie ostre bluesowe brzmienie.

 

A jakie zespoły i jakie inspiracje można w waszych piosenkach usłyszeć?

Karolina: Jak gramy covery to z polskich najczęściej Dawida Podsiadło, a z zagranicznych artystów był u nas na przykład Chet Faker.

Maciej: Ja jak gram na gitarze to na przykład mnie inspirują takie lata 60, Hendrix… Te akordy miał takie specyficzne. Myślę, że każdy swoje jakieś inspiracje łapie i wplata w naszą muzykę, ale staramy się z tym uważać, bo chcemy uniknąć kopiowania, z racji, że może być w tym mało nas.

Karolina: Nie utożsamiamy się też z jakimś konkretnym gatunkiem muzycznym. Wokalnie to się inspiruję Moniką Brodką i Mattem Corbym.

 

Z kim chcielibyście nagrać płytę albo wystąpić razem na scenie?

Karolina: Bracia Figo Fagot i Gang Albanii! (śmiech)

Maciej: No myślę, że takich gwiazd byłoby nam ciężko dosięgnąć...

Karolina: No to ja bym chciała jakieś kolabo z Marceliną i z Dawidem Podsiadło.

 

A z takich, które nawet uważacie za nierealne?

Karolina: To z Janis Joplin! (śmiech)

Kuba: Ja bym chciał, żebyśmy zrobili jakiś album z Lincoln Center Orchestra na przykład.

Maciej: To nie jest tak, że tworzymy muzę undergroundową, czy trudną, ale myślę, że fajnie byłoby zrobić coś z takimi jazzowymi muzykami. Oni podeszli by do niektórych spraw poważniej niż my i to by było fajne. taka ucieczka od typowości, albo bardziej nietypowej typowości.

Kuba: Skoro Bring Me The Horizon może zagrać koncert z orkiestrą, to my też możemy!

 

A jaki jest wasz wymarzony festiwal na którym chcielibyście zagrać?

Przede wszystkim Woodstock no i Opener.

Kuba: W ogóle ostatnio poszedłem do fryzjera i pani fryzjerka mówi, że: fajny utwór nagraliście z zespołem.

Karolina: Mało tego! Ja ostatnio wsiadam do autobusu i siadam na pierwszym lepszym miejscu i tak siedze, już chce wyciągnąć słuchawki, a pan obok mnie: a ty jesteś z Create?

 

Czyli doświadczacie już swojej sławy...

No może jesteśmy w jakiś stopniu na terenie Gniezna znani i nie jesteśmy już no name’ami. To nie jest już że tylko przyjaciele wiedza o co chodzi, a rodzice są naszymi jedynymi fanami.

 

Karolina-skąd czerpiesz inspiracje do tekstów?

Karolina: Zależy. Jeśli coś się wydarzy, jakieś sercowe sprawy... to wtedy leci tekst. Staram się też pisać teksty nawiązujące do natury ponieważ czuję z nią jakąś silną więź, ale mimo wszystko działam pod wpływem jakichś przeżyć osobistych. Dużo osób twierdzi, że moje teksty są podobne do tekstów Meli Koteluk. Nie potwierdzę, ani nie zaprzeczę temu.

 

A ile macie już swoich utworów?

5, ale na epce będzie 6.

Kuba: tak naprawde moglibyśmy wydać nawet pełnoprawny album

 

Ale?

Brakuje pieniędzy.

Maciej: Był taki długi czas, że tak naprawdę nie wiedzieliśmy co ze sobą zrobić i graliśmy tylko covery, ale cieszę się bardzo, że to przyszło.Wszyscy nam mówili: zróbcie coś swojego, ale my nie czuliśmy się po prostu na siłach. Przyszła jednak Karolina, przyszły instrumenty dęte i to wszystko otworzyło w nas taką muzyczną twórczość, bo to dzięki temu, że Karolina stworzyła podkład i tekst do Ptaków to to podziałało i teraz idzie tak fajnie. Już nawet nie myślimy o nagrywaniu coverów, tylko chcemy tworzyć sami.

Jak doszło do poszerzenia składu zespołu?

 

Maciej: Z dętymi to było tak, że graliśmy z nimi utwór w którym instrumenty dęte odgrywają ważną rolę i tworzą ogromny klimat. Znaleźliśmy wtedy wspólny język muzyczny i tak jakoś zostało. Kochamy się bardzo. A jeśli chodzi o Karolinę brała udział w konkursie piosenki chrześcijańskiej, gdzie my również graliśmy. Spodobał mi się jej występ, napisałem do niej i mieliśmy się spotkać, lecz ostatecznie do tego nie doszło. Jednak kiedyś napisałem, żeby przyjechała na próbę i oto jest.

 

I od kiedy tak?

Karolina: Jakoś od moich urodzin. 4 maja była pierwsza próba.

 

A próby odbywają się w Kłecku. Większość z was jest z tych okolic?

3/7 zespołu. I tu z miejsca bardzo dziękujemy Panu Robertowi za wsparcie i udostępnienie nam miejsca do prób.

Niby mniejsza część jest z okolic samego Kłecka, ale kwestia opiera się o sprawy sprzętowe i jest tam po prostu wygodnie. Czujemy się wręcz jak u siebie i jest super.

 

A jak to się w ogóle stało że trafiliście na Bitwę Kapel?

No tu znowu musimy podziękować Panu Robertowi, bo to on nam powiedział, że mamy tam iść. No i uznaliśmy, że czemu nie.

 

A konkurencja była? Czy raczej widzieliście u siebie duże szanse?

Maciej: To było jak my vs świat, czy Dawid vs Goliat. Ci ludzie to byli profesjonaliści,

mieli doświadczenie, a młodych zespołów praktycznie nie było. Z takich do 25 lat byliśmy tylko my i naprawde sie nie spodziewalismy wygranej. Nie mielismy pojecia czy będziemy pierwsi czy ostatni.

 

No więc co zadecydowało o waszej wygranej?

Byliśmy świeży. Młodzi, piękni i świeży. Ale myślę, że to też przez nasze zainteresowania i nietypowy skład, bo ciężko znaleźć zespół w tak młodym wieku z takim składem muzycznym.

 

A jak wyglądają prace w tak dużym zespole?

Ciężko. Wiadomo, są problemy ze znalezieniem dogodnego dla wszystkich terminu.

7 osób w wieku szkolnym nie zawsze potrafi się zgrać. Ale z drugiej strony ma to też swoje plusy: każdy wnosi coś do zespołu, jakieś swoje doświadczenia i dzięki temu nasza muzyka jest inna, mimo iż obracamy się w klimatach rockowych lat 60, to każdy nas słucha innej muzyki. Dawid siedzi trochę w hip-hopie, Karolina w muzyce alternatywnej i indie, Kuba w jazzie. To sprawia, że potrafimy czasem dodać takie fajne smaczki i że nie da się naszej muzyki tak łatwo sklasyfikować.

 

Czy wiążecie swoją przyszłość z muzyką?

 

Karolina: Ja tak. Oczywiście jeśli mi się uda i jeśli muzyka wiąże przyszłość ze mna to ja jak najbardziej. Ale jak nie to trudno, świat mi się nie zawali. Muzyka i tak zawsze będzie mi towarzyszyła w życiu bez znaczenia, czy będę to robiła w życiu jako mój zawód, czy hobbystycznie.

 

A jeśli z tym nie wyjdzie?

Człowiek w naszym wieku dojrzewa i nie możemy stawiać wszystkiego na jedną kartę, trzeba po prostu podchodzić do wszystkiego z pełnym dystansem.

Muzyka to niestabilny grunt i nawet jest niewielka szansa, że się wybijemy i będziemy na tyle spoko zarabiać, bo to tez jest strasznie ważne, z miłości do muzyki nie wyżyjemy.

Kuba: Najważniejsze, że na razie robimy to, co najbardziej kochamy i że będziemy to robić przez najbliższy czas, i to długi długi czas

 

A co robicie poza szkołą i Create?

Karolina: Ja uczę się śpiewać, w końcu najwyższy czas.

Kuba: Ja piszę. Aktualnie pracuję nad monodramem i powieścią. No i wiersze...

 

Jak często robicie próby i ile one trwają?

 

Staramy się żeby były co tydzień i tak po 4-5h, chyba że nagrywamy, to wtedy cały dzień.

A muzykę każdy pisze dla siebie?

Zazwyczaj osoba, która pisze tekst- wymyśla również akordy dla reszty, ale tak naprawde każdy aranżuje to po swojemu.

Wiemy, że pod koniec stycznia Create będzie supportem Kamila Bednarka w Wągrowcu i Wrześni, a już w niedzielę zagrają w Kłecku na 25. finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

 

Zapraszamy na koncerty i strony Create

Facebook

YouTube

Instagram

 

Wikroria Młynarczyk