• Start
  • Felietony
  • Siedem. Liczba zmian. Siedem dobrych lat jak u Kereta
  • Jarek Mikołajczyk

Siedem. Liczba zmian. Siedem dobrych lat jak u Kereta

Siedem lat. Można napisać siedem długich lat. Prawdę mówiąc: jak z bicza strzelił - było minęło. Co nam zostało z tych lat? Nie rozmyślamy sentymentalnie. To przecież kolejna rocznica działania Popcentrali.  

I znowu mam pisać?, że tysiące zdjęć, i setki artykułów... No tak, właśnie tak, swoiste archiwum społeczne kultury widzianej z Miasta na prowincji. Prowincji zachodniej, co pewnie nie jest bez znaczenia. Dla części z nas. Tej, części z nas, która jest bliżej: fyrtli i winkli, która spogląda na kulturę: podwórka, ulicy, fyrtla, landu, kraju, Europy i Świata z ryczki w kuchni Miasta, bo “Miasto jest nasze”. 

Zostawmy jednak historie. Te 7 lat to historie: mikrohistorie, herstorie, historie kultury, klubów, domów kultury, muzeów, historie ludzi tworzących kulturę i ludzi opisujących kulturę. 

Te siedem lat to…

Jak śpiewa poeta Grzegorz Kaźmierczak - “wspominać to tak jak umierać”. 

Przecież to nie ważne czym jest ten czas dla redaktora naczelnego Popcentrali. Ważne jest tak naprawdę czy ta “siódemka” ma jakiekolwiek znaczenie dla kogokolwiek z czytelników, opisywanych przez nas artystów, animatorów i młodych ludzi, którzy też z nami te historie opisywali. 

W niektórych prądach filozoficznych istnieje przekonanie, że co siedem lat człowiek się zupełnie zmienia. Panta Rhei. 

Popcentrala nie podlegała, żadnej rewolucji, choć bywało różnie. Burzliwie też. Ostatni czas trochę nas wyciszył. Fantastyczna ekipa młodych ludzi będzie się wymieniać - mamy nadzieję. Wiki, Mikołaj, Noemi, Wilku, Ola, Tymoteusz, mają coraz mniej czasu w Mieście. 

Jak co roku myślę w popkową rocznicę o wszystkich, którzy choć przez chwilę byli z nami. Bo to ich zdania i obrazy prowadziły nas dotąd gdzie jesteśmy. Nie wymieniam bo pamięć zawodna i mógłbym pominąć. Tego nie chcę. Rzecz też nie w tym by teraz chwalić się kto do do nas nie pisał i gdzie pisze teraz. 

To był ciężki rok, ten siódmy. Nie żeby zaraz Siedem lat w Tybecie. Przejęliśmy donację portalu na siebie, chyba nareszcie. Dawid Liberkowski dotychczasowy donator, pozostaje rzecz jasna nadal twórcą portalu i jego pomysłodawcą. Naczelny się nie zmienia, za to już zapisaliśmy to, że ma na plecach oddech swojej zastępczyni Kamili Kasprzak - Bartkowiak. Zatem politycznie mamy “prawy do lewego”. Symetria jak mawiał Marek Tybur jest sztuką głupców, parafrazując zresztą Witkacego, natomiast sądzimy, że równowaga to dobry stan. W stopce redakcyjnej nareszcie Dawid Jung - to stało się pod koniec tego siódmego roku funkcjonowania Popcentrali. Od nowego roku czyli już w ósemce pojawią się nowi młodzi. Odpalimy też nowe działy: Kultura Kulinarna i Polityka Kulturalna, przy czym ten drugi będzie cyklem felietonów wbrew tytułowi apolitycznych, a jednak ukazujących wpływ upolityczniania kultury na jej obraz. Będzie też ponownie więcej kina. Ta nie najszczęśliwsza siódemka to też czas gdy oprócz kina zaniedbaliśmy trochę teatr, który przecież nadal kochamy tylko...Kto się tłumaczy ten się oskarża. 

Ósemka pewnie będzie trudna dla gnieźnieńskiej kultury, “aż” 71 tysięcy złotych przeznaczyło Miasto na kulturę na cały rok dla NGOs. Ta ogromna kwota zapewne pozwoli na jakieś spektakularne wydarzonka typu wystawa znaczków pocztowych z małego klasera i to raczej kancerów. (sarkazm). Podobnej wielkości miasto Ostrów Wlkp. przeznacza na ten sam cel w przyszłym roku 500 tys. złotych. Nie żebyśmy nie potrafili pisać o znaczkach, swego czasu każdy był filatelistą. Zresztą prawdziwa filatelistyka to piękna sprawa.

 

Siedem jest grzechów głównych i siedem cudów świata. Jest też Siedem dobrych lat Edgara Kereta. Do niego nam najbliżej.

“Zmiany, konieczne są zmiany” czy tylko na Popcentrali? Odpowiedzcie sobie sami. W tym minionym 7 roku wydarzyło się kilka ważnych rzeczy w kulturze Miasta. Miły ATZ - to był jego rok. Ale o tym nie teraz. A teraz?

Trzeba powiedzieć, że mieliśmy swój udział w ustanowieniu Stypendium im. Sławka Kuczkowskiego. To jest realny sukces. Więc może te zmiany idą, pomóżmy im przyjść na dobre. Opisujmy je chociaż.

 

 

 

Dziękuję. 

Jarek Mixer Mikołajczyk

Tagi: Popcentrala Siedem