• Start
  • Felietony
  • Wracamy do Leksykonu Zapomnianych Gnieźnian autorstwa Dawida Junga
  • Jarek Mikołajczyk

Wracamy do Leksykonu Zapomnianych Gnieźnian autorstwa Dawida Junga

Leksykon Zapomnianych Gnieźnian autorstwa Dawida Junga powróci na łamy Popcentrali. Tak jak pisaliśmy już, ten czwarty Nowy Rok z czytelnikami, będzie bardzo aktywnym rokiem. Jednym z zamierzeń naszej redakcji na rok 2016 jest wydanie książkowe Leksykonu Zapomnianych Gnieźnian. Odnajdowane przez Dawida Junga w archiwach często niemieckich, czy izraelskich, wieści o ludziach urodzonych w Gnieźnie, związanych przez jakiś czas z naszym miastem - zawsze kiedy przygotowujemy je do publikacji wywołują w nas niekłamane emocje. Bo czy np. wiadomość o tym, Melancholia z obrazu Salvadore Dali to Clarie Dux urodzona w Witkowie jako Clara Auguste, może nie przyszpieszyć bicia serca? Podobnie, kiedy czytamy w materiałach Junga, że autor Fehler, jednego z najbardziej kontrowersyjnych dramatów początków XX wieku, to Herbert Hirschberg urodzony w Gnieźnie... Właśnie ten dreszcz emocji, to zdrowe poczucie dumy, z tego, że Gniezno nie jest żadnym zadupiem, że miało swoją historię nie tylko 1000 lat temu, skłania nas do powrotu do Leksykonu Zapomnianych Gnieźnian, na popcentrala.com, ale jeszcze w tym roku na papierze. 

Przypomnijmy sylwetke autora Leksykonu.

Dawid Jung (urodził się w Kłecku) – śpiewak operowy, poeta, tłumacz, krytyk, badacz kultury, redaktor naczelny „Zeszytów Poetyckich”. Jako tenor studiował śpiew solowy na Akademiach Muzycznych w Bydgoszczy i Gdańsku, następnie sztukę wokalną doskonalił w Wiedniu i Rzymie. W latach 2003-2005 prowadził zajęcia z teorii współczesnej poetyki w Collegium Europaeum Gnesnense (UAM), gdzie był również opiekunem Sekcji Literacko-Filozoficznej im. E. Nehringa. Od 2003 r. założyciel i redaktor naczelny gnieźnieńskich „Zeszytów Poetyckich”, przy których redaguje serie wydawnicze: Biblioteka Współczesnej Poezji Polskiej, Biblioteka Staropolska oraz Studia Historica. Jako poeta debiutował w 2006 r. książką 312685 powodów, ostatnio wydał Poemat o mówieniu prawdy (2014). Badacz literatury staropolskiej, opublikował m.in. Wierszopisowie Kłecka w latach 1590-1623. Przyczynki do historii kultury staropolskiej (2012) oraz Gdańskie hymny Jakuba Gembickiego (2014). Za twórczość oraz działalność artystyczną uhonorowany m.in. Medalem im. Juliusza Słowackiego (2009) i Medalem Młodej Sztuki (2014). Stypendysta Verein zur Förderung der Deutsch-Polnischen Literatur w Berlinie, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie literatury oraz Miasta Gdańska.

 

 

Tym, którzy jeszcze nie znają leksykonu polecamy lekturę

 

Jarek Mixer Mikołajczyk

Skorzystaj z okazji, by zobaczyć nagradzane i doceniane przez krytyków polskie filmy. Dzięki projektowi „Kultura Dostępna w kinach” w każdy czwartek o godzinie 18:00 bilety kosztują jedyne 10 zł dla każdego.

Pokot

Kino Helios
Czwartek 4 stycznia 2018
godz. 18:00

Ptaki śpiewają w Kigali

Kino Helios
Czwartek 11 stycznia 2018
godz. 18:00

Twój Vincent

Kino Helios
Czwartek 25 stycznia 2018
godz. 18:00