• Start
  • Recenzje
  • Czy znaki diakrytyczne muszą dzielić Europę? Pomysł Gnieźnianina zniesie bariery
  • Jarek Mikołajczyk

Czy znaki diakrytyczne muszą dzielić Europę? Pomysł Gnieźnianina zniesie bariery

Zastanawialiśmy się w jakiej kategorii umieścić artykuł opisujący dokonania, sukces i innowację Michała Kubackiego. Z jednej strony wpisuje się w cykl "Jasno pod sufitem", w którym opisujemy ludzi urodzonych lub związanych z Gnieznem, a realizujących swoje pasje lub karierę gdzieś z dala od domu...Z drugiej to też pewna forma recenzji dokonań. Zaś ostatni sukces "Michała z Jelonka" - zainteresowanie swoim pomysłem Angeli Merkel i Davida Camerona - po prostu wykracza daleko poza nasze kategorie. Na pewno jednak uproszczenie alfabetu do 5 kolorowych kwadratów mieści się w kategorii zmian kulturowych. Znaczenie tego wynalazku to nie tylko uproszczenie czy szybkie tempo pracy na urządzeniach z wyświetlaczem dotykowym klawiatura 5-TILES likwiduje bariery wynikające z uwarunkowań językowych. Trudno jeszcze dziś tak naprawdę oszacować znaczenie projektu Michała Kubackiego i jego współpracowników.

Gnieźnianin Michał Kubacki zamieszkuje na stałe w Londynie; jego żona jest Włoszką. Na co dzień używa trzech języków. Do niedawna oznaczało to używanie trzech różnych klawiatur na wszystkich urządzeniach i uciążliwe przełączanie ustawień przy każdej zmianie języka.

Odwiedziny u rodziny w Niemczech oznaczały za każdym razem problemy z korzystaniem z komputera – niewielkie zmiany w układzie klawiszy wystarczą, by sprawnego użytkownika spowolnić do prędkości ślimaka.
Wyjazd do Francji? Klawiatury naszych francuskich przyjaciół są jakby wyjęte ze statku kosmicznego przybyszów z innej cywilizacji – osobie przyzwyczajonej do anglojęzycznego układu klawiszy praktycznie uniemożliwiało to używanie komputera.

Między innymi właśnie to zainspirowało go do stworzenia uniwersalnej klawiatury 5-TILES dla urządzeń z ekranami dotykowymi.

Dziewięć języków (liczba ta wciąż się powiększa) harmonijnie współdziała ze sobą na przestrzeni pięciu wygodnych, dużych klawiszy. Wkrótce klawiatura 5-TILES będzie obsługiwać wszystkie europejskie języki. Co ciekawe, wszystkie te języki funkcjonują na równych prawach i można je płynnie zmieniać w trakcie pisania, co ma duże znaczenie na przykład dla studentów szkół międzynarodowych.

Właśnie to zainteresowało premiera Davida Camerona i kanclerz Angelę Merkel, którzy wybrali stoisko 5-TILES spośród kilkudziesięciu innych stoisk w pawilonie brytyjskim. W czasie kilkuminutowej prezentacji Michał Kubacki i Piotr Pieczyński przedstawili zasadę działania klawiatury i wyjaśnili korzyści wynikające z jej używania. Goście mieli również możliwość wypróbowania klawiatury na kilku urządzeniach; kanclerz Merkel najbardziej zainteresowała się inteligentnym zegarkiem, na którym również działa klawiatura 5-TILES pomysłu Gnieźnianina.

Klawiatura 5-TILES dostępna jest na urządzenia z systemem Android. Darmową wersję można pobrać w Google Play.

Jarosław Mikołajczyk

zdjęcie archiwum Michała Kubackiego