• Jarek Mikołajczyk

Deep White Maciej Braciszewski

Deep White to kolejna płyta Macieja Braciszewskiego - przynosząca relaks. Wydaje się, że ten relaks przyniosła także kompozytorowi. Po zwartych i nieco cięższych płytach z cyklu AD (AD 966 i AD 1000) i w trakcie prac nad trzecią AD 1025 - ostatnią płytą z cyklu historycznego osadzonego w początkach państwowości polskiej – autor zabiera nas, ale też zapewne i siebie, w świat lodowców i śnieżnych połaci. Czysty, choć mroźny klimat króluje na całej płycie. Słychać, że autor korzysta z nieco innej palety brzmień niż na pierwszej z cyklu Deep Blue. Mamy też chyba do czynienia z innym oprogramowaniem. Płyta, koncepcyjnie wydaje się niewiele odbiegać od Blue jest jednak w niej coś świeżego. Najbardziej słychać tę świeżość w tytułowym Deep White. Ciekawe rozwiązania rytmiczne zwłaszcza w: Blizzard i Polar Night. Kompozycyjnie jak zwykle u Braciszewskiego pewna lekkość bytu, czasem nawet nieznośna, może niepożądana...Na Deep White zdecydowanie ta lekkość kompozycyjna nie przekracza granic. Wydaje się nawet, że w utworze Northern Light kompozytor znalazł to czego szukał od dłuższego czasu, taki złoty środek, jakąś trochę bardziej chropawą, mniej wygładzoną stronę własnej muzyki. Naturalna dla popularnego ”Bratka” melodystycznść i harmoniczność nie przytłoczyły tego co w elektronice bywa równie ważne – gry brzmień. To zdecydowanie jeden z ciekawszych utworów nie tylko na płycie Deep White ale chyba też w całej twórczości kompozytora poza serią AD. Płyta Deep White mimo lekkości i pewnego: relaxacyjnego charakteru”, powstała kilka miesięcy po Deep Blue, pokazuje jednak dużo dojrzalszego kompozytora, który najprawdopodobniej wie już jak ma wyglądać cały cykl Deep. Dobra płyta nie tylko dla miłośników tego typu elektroniki, nawet jeśli ma w sobie trochę z elevator music to tak chyba miało być. W przeciwieństwie do wielu tego typu krążków, nie niesie z sobą żadnego brudu i zamętu New Age co też jest ważne. Zdecydowanie warto posłuchać. 

Jarek Mixer Mikołajczyk

 

Maciej Braciszewski obecnie kończy pracę nad ostatnią częścią tryptyku historycznego. Płyta AD 1025 zostanie zamknięta najprawdopodobniej jeszcze w grudniu 2013.

Na stronach fb kompozytora znaleźliśmy też taką adnotację:

Po 6 latach od premiery mojej debiutanckiej płyty "Moonlight" przyszedł czas aby przypomnieć jej brzmienie. Z tej okazji płyta dostępna będzie w nowej szacie graficznej oraz w lepszej jakości dźwięku na stronie http://maciejbraciszewski.bandcamp.com oraz CD . Zapraszam serdecznie 6 grudnia

Maciej Braciszewski