• Start
  • Recenzje
  • Wielkopolska Press Photo z mocnymi akcentami z Gniezna
  • Jarek Mikołajczyk

Wielkopolska Press Photo z mocnymi akcentami z Gniezna

Po raz drugi Muzeum Początków Państwa Polskiego gości wystawę będącą pokłosiem prestiżowego konkursu. Konkurs Wielkopolska Press Photo jest doroczną konfrontacją dokonań fotoreporterów województwa wielkopolskiego. Niejednokrotnie wywołuje dyskusje o roli fotografii w praktyce dziennikarskiej, poddaje także pod dyskusję rolę dzisiejszej fotografii prasowej i stwarza forum prezentowania dorobku fotoreporterów.

Do przewodniczenia Jury - w tym konkursie zaprasza się największych polskich i zagranicznych fotoreporterów takich jak W. Krassowski, Ł. Trzciński, M. Forecki, A. Zygmuntowicz, Ch. Niedenthal, Mindaugas Kavaliauskas, Sergey Maksimishini czy Wojciech Grzędzińsk - czytamy na stronie WBPiCAK.

W tym roku szefem jury był pochodzący z Gniezna wybitny fotograf prasowy Marek Lapis, laureat wielu prestiżowych konkursów na świecie, którego zdjęcia publikują najważniejsze media na całym świecie. Wielkopolska Press Photo to o tyle szczególny konkurs, że obok wybitnych nazwisk związanych z Poznaniem pojawiają się wśród nagrodzonych równie dobrzy fotografowie z mniejszych miejscowości Wielkopolskich. Dla niektórych WPP jest potwierdzeniem pozycji, dla innych szansą zaistnienia.

Po raz drugi wśród prac zaakceptowanych do wystawy i wyróżnionych w konkursie znalazły się prace braci Waldemara i Dawida Stube. - Moje zdjęcie dostrzeżone przez jury i nagrodzone Wyróżnieniem w kategorii Życie codzienne to zdjęcie Porodówka. To takie zdjęcie, w którym chciałem pokazać warunki, pewną ciasnotę i brak komfortu matek właśnie na gnieźnieńskiej porodówce. To zdjęcie miało nieść informacje. Można też powiedzieć, że niosło ze sobą też emocje. To wydaje mi się bardzo istotne w fotografii prasowej, przynajmniej ja tak to widzę – powiedział nam Dawid Stube. Wśród wyróżnionych zdjęć znalazły się także zdjęcia Waldemara Stube. - Rzeczywiście cieszymy się z bratem, ze są tu nasze zdjęcia. Cieszy też fakt, że dzięki Muzeum wystawa prezentowana jest też w Gnieźnie – dodał Dawid Stube.

Obok nagrodzonych, wyróżnionych i zaakceptowanych zdjęć, można w holu MPPP zobaczyć także kilka fotografii Marka Lapisa. - Warto powiedzieć, że ta wystawa pokonkursowa pokazuje bardzo dobry poziom zgłoszonych w tym roku zdjęć. Mieliśmy problem z wyborem zwycięzców ale ten problem wynikał nie z tego, że nie było z czego wybrać, ale że trudno było zdecydować które z prac są najlepsze. To co ważne wiele fotografii niosło to co dla mnie jest bardzo ważne – emocje. Bo nawet ciekawy kompozycyjnie, świetny technicznie kadr bez emocji nie jest tym czym powinna być fotografia prasowa – powiedział nam Marek Lapis przewodniczący Jury Wielkopolska Press Photo.

Inicjatorem współpracy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej z Poznania i gnieźnieńskiego Muzeum był Władysław Nielipiński animator fotografii z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury. Sam oddany pasji fotografowania kurator wielu wystaw i animator życia fotograficznego w Wielkopolsce nie zapomina o swoim mieście. - Wystawa pokonkursowa Wielkopolska Press Photo prezentowana jest w Gnieźnie po raz drugi dzięki uprzejmości Muzeum Początków Państwa Polskiego. Cieszę się, że zaraz po poznańskiej prezentacji ta ekspozycja trafiła do Gniezna, w tym roku jest ona zresztą szczególnie związana z Gnieznem, bo w tym roku obradom jury przewodniczył wybitny fotograf prasowy pochodzący z Gniezna czyli Marek Lapis – powiedział nam Władysław Nielipiński. Kuratorem wystawy z ramienia MPPP jest Magdalena Robaszkiewicz, ekspozycję można oglądać do końca lutego. Wydaje się, że jest ona niebywałą okazją do sprawdzenia jak świat, człowieka i nasze codzienne życie mistrzowie obiektywu. A z ciekawych akcentów gnieźnieńskich wśród eksponowanych zdjęć miedzy innymi fotografia Sashy Bool wykonana przez Bartka Busza w Gnieźnie podczas Festiwalu Grajków Ulicznych, zatem Gniezno nie tylko w obiektywie gnieźnian się znalazło. 

 

Jarek Mixer Mikołajczyk