• Start
  • Recenzje
  • Skarb Dziedzica - Karol Soberski i Okruchy Historii
  • Jarek Mikołajczyk

Skarb Dziedzica - Karol Soberski i Okruchy Historii

Promocja książki Karola Soberskiego – Skarb Dziedzica zgromadziła blisko 150 osób w sali widowiskowej Centrum Kultury eSTeDe. O dziwo kilka gnieźnieńskich mediów, mówiąc wprost, olało konkurenta. Przypomnijmy Karol Soberski jest redaktorem naczelnym i wydawcą Informacji Lokalnych. Zostawmy jednak rozgrywki personalne małego miasteczka z wielka historią. Spotkanie prowadził Dawid Jung, poeta, krytyk i regionalista.

 

Skarb Dziedzica to kolejna na jesieni książka osadzona w lokalnej kulturze i historii: wcześniej odbyły się promocje: Wyrazić Piękno: Rzepa, Piskurz, Kuczkowski Poeci Gniezna przełomu XX i XXI wieku, Bezużyteczni praca naukowa pod kierunkiem profesor Grażyny Gajewskiej. Gdyby dodać jeszcze Dzieje Gniezna – monografię to już 4 książka poruszająca tematy okołognieźnieńskie.

Skarb Dziedzica to przede wszystkim kilka lat pracy Karola Soberskiego. Książka oparta jest głównie na relacjach i rozmowach ze świadkami. Ta momentami sensacyjna historia życia Franciszka Saskowskiego, to także historia Popowa Ignacewa, małej miejscowości w powiecie gnieźnieńskim. Historia Franciszka Saskoskiego jest na tyle fascynująca, że mogłaby być scenariuszem dobrego filmu akcji. Losy i postać bohatera to oczywiście wspaniały materiał, to jednak Karol Soberski przypomina po latach tę zapomnianą postać i robi to ciekawie. Książka rozpoczyna serię Okruchy Historii, którą autor pragnie rozwijać.

 

W książce, a przecież tak naprawdę w życiu Franciszka Saskowskiego jest, co okazuje się już w pierwszych rozdziałach skarb. I ten skarb nie jest jakimś domniemanym złotym pociągiem. Skarb istnieje naprawdę, był porzucony – ukryty przez wojska napoleońskie. W sporej części odnaleziony przez F. Saskowskiego. O dziwo skarb nie stał się kością niezgody, jego znalazca uczynił wiele dobra. Fundacja kościoła w czasach wielkiego kryzysu lat 30. XX wieku to tylko fragment tej historii. Są i mroczne karty, które odkrywa w rozmowach z ludźmi, którzy niekiedy pamiętają jeszcze wiele.

 

Porywająca i heroiczna decyzja Franciszka Saskowskiego o ewakuacji niemal całej wsi przed Niemcam. Przy tym epizodzie chyba nie ma nic, co można by porównać w historii Polski. Dziedzic organizuje transport dla mieszkańców, chce wywieźć w bezpieczne miejsce swoich ludzi, za granicę, tam gdzie nie ma wojny... Nie zdradzajmy jednak fabuły, bo czytelnik sam się będzie nią emocjonował.
Jest transport broni spod Mogilna i odwet Niemców... Tu Karol Soberski trafia na pamiętnik człowieka, któremu udało się uciec przed egzekucją. Piętrzą się więc epizody, tajemnice i sensacje w Skarbie Dziedzica.

 

To opowieść, którą się czyta dobrze. Skarb Dziedzica jest sprawnie napisany. Siłą rzecz jasna jest odkrywanie niebywałych historii z olbrzymią pasją. Przy okazji badania tajemnic Saskowskiego, autor odkrywa kilka innych barwnych postaci, sygnalizuje je tylko i zapewne opisze w kolejnych książkach.

 

Paradoksalnie ta opowieść z pogranicza Wielkopolski i Pałuk, bo przecie nie tylko Popowo Ignacewo, ale i Kołdrąb jest opowieścią, która może intrygować nie tylko w tych regionach. Pewne odkryte przez Soberskiego zdarzenia wydają się wręcz nie wiarygodne, a jednak są prawdziwe. Autor odrobił kawał roboty dokumentatorskiej, publikacja bogato ilustrowana unikatowymi zdjęciami. Nie boi się też w momentach wątpliwości przedstawić kilku wersji wydarzeń, świadkowie czasem widzą te same wydarzenia inaczej, jest w tej książce dociekanie prawdy.

 

Warto też powiedzieć o jakości papieru, dobrym druku. Zdecydowanie to książka ważna dla naszego regionu, ale też taka, która może ten mały kawałek Wlkp. promować. Wszak część skarbu nadal w ukryciu. To także książka, która zwraca uwagę, jak ważna jest pamięć o ludziach, którzy żyli i działali gdzieś blisko nas. 

 

Jarosław Mixer Mikołajczyk