Skip to main content

13. Festiwal Literacki Preteksty

13. Festiwal Literacki Preteksty

 |  Kamila Kasprzak-Bartkowiak  | 

Już po raz trzynasty zapraszamy na Gnieźnieńskie Święto Słowa – Festiwal Literacki PRETEKSTY. Tym razem świętować będziemy od 31 sierpnia do 22 września 2023 r.

W bogatym programie tradycyjnie nie zabraknie różnorodnych tematycznie spotkań autorskich, wystaw czy spektakli, a także X. jubileuszowego Slamu Poetyckiego im. Franciszka Rabelais, który stał się już ogólnopolską wizytówką festiwalu.
Formuła „Pretekstów” od lat opiera się na 3 podstawowych motywach:
ZBLIŻENIA – ukazania literatury jako elementarnej część naszej codzienności,
INSPIRACJI – pokazania, że Słowo może inspirować artystów,
SPOTKANIA – przybliżenia twórców do publiczności.

PROGRAM FESTIWALU:
31.08.2023 (czwartek)
I. „Światłoczułe Słowa”/ wystawa gnieźnieńskich fotografików ilustrująca wiersze Ewy Lipskiej
Godzina: 17.30 (30’)
Miejsce: aula WSCKZiU (Medyk)/ ul. Mieszka I 27

W ramach tegorocznej edycji projektu fotograficznego „Światłoczułe Słowa” swoje prace zaprezentują gnieźnieńscy artyści: Katarzyna Olejniczak-Gołembowska, Michał Koszela oraz Sebastian Uciński.

II. Spotkanie autorskie z Ewą Lipską
Godzina: 18.00 (60’)
Miejsce: aula WSCKZiU (Medyk) / ul. Mieszka I 27

13. Festiwal Literacki „Preteksty” otworzy spotkanie z „Pierwszą Damą Polskiej Poezji”, czyli Ewą Lipską, laureatką wielu nagród i wyróżnień. Spotkanie poprowadzi Dawid Jung, poeta i pisarz, redaktor naczelny “Zeszytów Poetyckich”, wiceprezes Stowarzyszenia Pisarzy Polskich OW w Poznaniu.

III. X. Slam Poetycki im. Franciszka Rabelais
Godzina: 19.30 (120’)
Miejsce: „Latarnia na Wenei”

Slam im. Franciszka Rabelais to niezmiennie okazja do usłyszenia przedstawicieli i przedstawicielek lokalnego środowiska, ale również poetyckich delegacji z całego kraju (m.in. Bydgoszcz, Kraków, Poznań). Pula nagród to 1.000 zł.

01.09.2023 (piątek)
I. Spotkanie autorskie z Ziemowitem Szczerkiem
Godzina: 17:00 (90’)
Miejsce: Czytelnia Biblioteki Głównej/ ul. Mieszka I 16

Ziemowit Szczerek swoją opowieścią zawartą w książce „Wymyślone miasto Lwów” opowie o mieszance tożsamości, historii i narracji. Spotkanie poprowadzi Paweł Bartkowiak.

II. Spotkanie autorskie z Markiem Krajewskim
Godzina: 19:00 (90’)
Miejsce: aula WSCKZiU (Medyk) / ul. Mieszka I 27

Marek Krajewski – ojciec chrzestny polskiego kryminału retro, autor ponad dwudziestu bestsellerowych powieści kryminalnych, tłumaczony na ponad dwadzieścia języków, laureat prestiżowych nagród, między innymi Paszportu Polityki, niemieckiej Nagrody im. Georga Dehio (Georg-Dehio-Buchpreis). Spotkanie poprowadzi Agnieszka Ziebarth.

02.09.2023 (sobota)
I. Spotkanie autorskie z Cezarym Łazarewiczem
Godzina: 15:00 (90’)
Miejsce: aula WSCKZiU (Medyk) / ul. Mieszka I 27

Spotkanie z Cezarym Łazarewiczem (ur. 1966), czołowym reportażystą w Polsce, który w 2017 roku za reportaż „Żeby nie było śladów” (o sprawie Grzegorza Przemyka) otrzymał Nagrodę Literacką NIKE. Łazarewicz to nagradzany dziennikarz prasowy, reporter, publicysta. Publikował w czołowych polskich tytułach prasowych. Spotkanie poprowadzi Aleksander Karwowski.

II. Panel dyskusyjny z udziałem: Marka Budzisza, dr Jacka Bartosiaka, gen. Waldemara Skrzypczaka.
Godzina: 17:00 (120’)
Miejsce: Aula w Instytucie Kultury Europejskiej UAM/ ul. Kostrzewskiego 5

Wojna na Ukrainie spowodowała, że poczucie bezpieczeństwa w naszej części Europy zmieniło się fundamentalnie. Kiedy i czy w ogóle powróci stabilizacja? Jakie zamiary ma Rosja wobec Polski? Czy NATO jest w stanie zagwarantować nam pokój? Jakie są scenariusze geostrategiczne dla świata? Czy Polska ma wypracowaną kompleksową strategię bezpieczeństwa?

Te i inne pytania zadamy podczas spotkania z autorami książek o strategiach bezpieczeństwa i specjalistami w dziedzinie obronności: dr. Jackiem Bartosiakiem, Markiem Budziszem i gen. Waldemarem Skrzypczakiem.
Spotkanie poprowadzi dr Katarzyna Jędraszczyk (Uniwersytet im. A. Mickiewicza – Instytut Kultury Europejskiej w Gnieźnie).

03.09.2023 (niedziela)
I. Spotkanie autorskie z Katarzyną Michalczak
Godzina: 15:00
Miejsce: Czytelnia Biblioteki Głównej/ ul. Mieszka I 16

Spotkanie z Katarzyną Michalczak, poetką i pisarką, wokół jej głośnej książki „Synu, jesteś kotem” – o relacji z synem w spektrum autyzmu. Spotkanie poprowadzi Agnieszka Antosik.

II. Spektakl Teatru Wszelki Wypadek pt. „Merylin Mongoł”
Godzina: 20:00
Miejsce: sala koncertowa Starego Ratusza/ ul. Chrobrego 40/41

Teatr Wszelki Wypadek wystawia adaptacje sceniczne utworów epickich. W 2017 r. była to „Zbrodnia i kara”, oparta na motywach powieści Fiodora Dostojewskiego, a w 2018 r. „Sala nr 6” oparta na motywach opowiadania Antoniego Czechowa. Ten ostatni spektakl mogliśmy oglądać na zeszłorocznych PRETEKSTACH. Tym razem teatr prowadzony przez Tomasza Kujawskiego – ważną postać dla gnieźnieńskiego teatru amatorskiego – zaprezentuje sztukę “Merylin Mongoł”.

Nikołaj Kolada “Merylin Mongoł”
reżyseria: Tomasz Kujawski
występują: Kalina Jankowiak, Cecylia Jankowska, Jakub Dorobiała, Paweł Gic.

22.09.2023 (piątek)
VI Gnieźnieński Turniej Książkożerców
Wszystkim, którzy uwielbiają czytać i lubią czasem odrobinę radosnej rywalizacji – proponujemy niecodzienne spędzenie wieczoru wśród innych moli książkowych.

Już 22 września wraca Turniej Książkożerców, który – choć z przerwami – towarzyszy Pretekstom od początku. W tym roku odbędzie się po raz szósty.
Turniej odbędzie się 22 września (piątek) o godz. 17:00 w sali koncertowej Starego Ratusza.

Festiwal organizują: Miasto Gniezno wraz z Biblioteką Publiczną Miasta Gniezna.
Wsparcia udzielają partnerzy: Wielkopolska Izba Gospodarcza, Instytut Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie, Miejski Ośrodek Kultury, Stowarzyszenie “Ośla Ławka”, Klub Krytyki Politycznej w Gnieźnie, Gnieźnieński Uniwersytet Trzeciego Wieku, Biblioteka Pedagogiczna w Gnieźnie, Klub Dyskusji o Książce, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich.

Festiwal został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Promocja czytelnictwa”.

Kamila Kasprzak-Bartkowiak
Kamila Kasprzak-Bartkowiak